annas

Proč se Machu Picchu nazývá novodobým divem světa? Co zde najdeme? Co znamená slovo česky?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Machu Picchu znamená v kečuánském jazyce Starý vrch. Kdybychom se měli držet místní transkripce, psalo by se to takto: Machu Pikchu [vyslov: maču pikču]. Vysoké hory jsou tu ovšem dvě. Ta druhá se jmenuje Huayna Picchu, a její jméno bychom přeložili nejlépe jako Mladý vrch. A je to právě tato hora, kterou vídáme na známých pohlednicových fotografiích. Horu Machu Picchu má v té chvíli fotograf za zády. Smutné je, že většina neinformovaných turistů bývá na tomto místě přesvědčena o opaku

Komplex chrámů a terasovitých zahrad města Machu Picchu stojí ve výšce 2 300 metrů nad mořem. Jeho struktura přivádí v úžas nesčetné generace zvídavých návštěvníků. Celé město je totiž vystavěno z množství několikatunových většinou žulových kvádrů bez použití jediné kapky jakéhokoliv pojiva. Podle legendy drží kameny pohromadě listy magického rostliny, které kameny mezi sebou neviditelně spojovaly. Dnes víme, že Machu Picchu vděčí za svůj vzhled spíše neuvěřitelně šikovným a přesným rukám domorodých kameníků (pokud ovšem nevěříte těm Dänikenovským teoriím o návštěvnících z vesmíru). Neuvěřitelné je, že do spár mezi kameny často nelze zasunout ani střenku nože či růžek papíru.

Zdroj: http://letme.cz/machu-picchu-tajemna-pevnost-v-peru

Další odpovědi
panenka

Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu – Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m.,[1] asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472), Inkové začali město stavět okolo roku 1430. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham.[2] Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky. V roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.[1] Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.

Machu Picchu bylo postaveno v klasickém inckém stylu za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných na sebe položených kamenů bez použití malty či jiného pojiva. Hlavními stavbami ve městě jsou Intihuatana, Chrám slunce a Místnost tří oken. Město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo přesvědčivě neprokázal.

Název města se do dnešních dní nezachoval a tudíž byl převzat název od blízké hory Machu Picchu, která se nad ruinami tyčí[3] (při typickém pohledu na město se nachází za zády fotografa, hora na fotografii nad městem je Huayna Picchu). Název hory pochází od místních obyvatel, kteří pod horou žili

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Machu_Pic­chu

led

Je to krásna ukážka ľudskej chopnosti v ťažko prístupnom teréne vybudovať cele mesto.
Zaniklo až dobytím Peru a rozvrátením Inskej ríše španielmi.