Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se má používat Rom a ne Cikán?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vysvětlovala jsem rozdíl mezi těmito výrazy, - viz archiv Odpovědí.

http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
http://www.odpovedi.cz/…
Doplňuji:
Doplním ještě etymologi z Machkova slovníku. Jsou uvedeny 2 varianty.

1. Cikán, staroslověnsky cigán - odtud cigánět = lhát.
Cikání přišli do Evropy přes byzantskou říši. Poprvé se objevuje v Byzanci jako (a)tsínganoi, což připomíná jméno jakési heretické sekty Athínganoi; spojení však není jisté.V historickém vývoji řečtiny nacházíme změnu th v ts.
Cíkáni se sami tímto názvem neoznačovali a jméno se nikde neobjevilo před tím,
než přišli do řeckého prostředí.

Cikáni sami se označiuji Rom, Romani. Prý to je snad odvozené od jména, jímž obyvatelé byzantské říše sami sebe označovali a které nesli hrdě jako pokračovatelé římské říše, totiž od jména Romaioi.

2. Ale nejspíš je slovo převzaté z indického dóm, což je název pro příslušníky potulné kasty, ve všem podobné cikánům. V češtině došlo k záměně d v r.

Anglické jméno cikánů gypise i novořecké Tsingánoi je odvozené od Egypta. Řecké lidové vrstvy totiž ztožňovaly cikány s Egypťany. = Aigiptiony. Někteří totiž přicházeli z Egypta.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nevím, co myslíte výrazem "se má"?

Na označení "Rom" se dohodli Romové sami. Je to jejich označení sebe samých (entonymum). Je jistě zdvořilé někoho označovat tak, jak chce, ale není to Vaše povinnost.

Některá označení etnika jinými etniky (exonyma) bývají považována za urážející. To je problém. Aby bylo něco urážející, musí se nejdřív někdo urazit, že? Slovanské označení "Němci" vzniklo z toho, že se s nimi slované nemohli domluvit a tak je označovali jako němé. Mají se snad Němci (Deutschen) proto urážet? Slovo niger neznamená latinsky nic jiného než černý. Jmenuje se tak i řeka a stát v Africe. Zkuste ale černochovi říct negr nebo v Americe nigger! Inuité nemají rádi označení Eskimo - prý to znamená "masožrout" (Byli schopni jíst syrové maso.). To ovšem běžný Čech neví, a tak ve slově Eskymák nevidí nic špatného a zní mu to romanticky.

Původ slova Rom považuji za značně diskutabilní. Pokud vím, bývá spojován se slove rom = manžel nebo s Dom, což je sociální skupina v Indii. Může být, nemám ani argumenty ani potřebu to vyvracet. Jen jsem si všiml, že kočovnické skupiny byly často označovány jménem země, z níž se naposledy vydaly na cesty. Konec konců malí Romové, kteří se na takových cestách narodili, o Indii asi nic nevěděli a tak prostě uváděli zemi, kde přišli na svět. Nebo zemi, o jejíž existenci místní věděli a spokojili se s takovou odpovědí - aby byl pokoj, že? Například Romové, kteří přišli do Evropy přes Gibraltar, mohli uvádět, že přicházejí z Egypta. Odtud jména jako Gitano, Gitan, Gypsy. (Možná v Egyptě nikdy nebyli. Jen zjistili, že vydávat se za egyptské kajícníky je při jednání s křesťanskými autoritami výhodné. Možná je ve hře Malý Egypt, osada v Řecku - ale označení odvozené od Egypta se vyskytuje hlavně v západní Evropě, nikoli v jihovýchodní.) Ti, kteří přišli do západní Evropy přes Čechy, uváděli zemi Bohemii. Takže vedli bohémský život. V angličtině dodnes slovo Bohemian může znamenat jak český (bohemijský) tak i cikánský, bohémský. Ti, kteří přešli do Evropy přes Bospor, přicházeli z Byzantské říše a Byzantinci sami sebe označovali za Římany (ρωμαιοι, rómäö, rómei) - viz Východřímská říše. Takže slovo Rom může mít původ v latinském Roma - Řím, kdoví? V každém případě je od Říma odvozen název Rumunska. A tam je romská populace nejpočetnější - následuje Turecko a Španělsko. V některých zemích Cikáni slovo Rom nepoužívají - označujují se jako Kale, Sinti, Manuš, Romaničel.

Slovo Cikán bývá odvozováno od řeckého athinganoi (αθίγγανοι) nebo atsinganoi/atzinganoi tj. něco jako "ti, jichž se nemáme dotýkat". Zřejmě tak byly označovány různé non-křesťanské kočovné skupiny. Možná je i souvislost s indickou kastou "nedotknutelných". Z toho vznikla označení jako Zigeuner, Zingaro, Cigán aj.

Vzhledem k odlišnému způsobu života docházelo ke konfliktům kočovníků a usedlého obyvatelstva. Slovo Cikán tak získalo různé nelichotivé konotace. Nicméně někteří Cikáni se k označení Cikán hlásí nebo jim nevadí. Někteří prosazují slovo Rom. Asi jim přijde nezatížené. Otázka je, jak dlouho ta nezatíženost, vzhledem k problematice romské populace přesídlené do oblastí po odsunutých Němcích, a později v rámci "rozptylu", z odlišného prostředí, vydrží. (pozn. Romská populace, která přicházela do Českého království od patnáctého století, se na konci 19. a začátku 20. století zčásti nebo zcela asimilovala. Vzhledem k tomu, že se dostala na nacistický vyvražďovací index hned za Židy, dnes jich mnoho není. Způsobem života patří do "majoritní společnosti".)


Avatar uživatele
Zlatý

Cigáň, cikán je (bolo) všeobecné označenie všetkých skupín cigáňov, v podobnosti ako označenie Slovania je pomenovanie všetkých skupín Slovanov, nielen od Baltu po Jadran, od Uralu po Aš, ale aj tých žijúcich aj na iných svetadieloch.
ostatné v odpovediach:
gepik (citácia bez odkazu?)
annas viď odkazy
MK44 zaujímavá, žiaľ, bez uvedenia zdrojov

PS.
Kelt, máte to trochu popletené, ... slovenská romština?, potom jestvuje aj česká romština... každý menšinový jazyk naberá do svojej jazykovej databázy aj jazykové prvky väčšinového národa, na území ktorého žije.
Prečo to českým a slovenským cigáňom prekáža? V žiadnom inom jazyku slovo klamať sa nespodobuje s názvom etnika, ako u nás. "klamať - cigániť"


Avatar uživatele
Zlatý

Cikán je cikán a jen někteří z nich jsou romové. V současné době je to často zaměňováno díky nesolidním mediím


Avatar uživatele
Bronzový

Citace wiki "V roce 1971 proběhl historicky první Mezinárodní romský sjezd (World Romani Congress), kde se Romové ze 14 zemí (včetně ČSSR) dohodli na používání slova Romové.[7] Od té doby se datuje Romský požadavek, aby byl tento název majoritou respektován."


Avatar uživatele
Bronzový

Nevím o tom.


Avatar uživatele
Bronzový

Jak "má pouzívat"? Kdo to narizuje? V cestine jsou to cesky Cikáni....a v cikánstine Romové - coz ale u nás v Evrope nejde, nebot Rom je název naseho vecného mesta Rím, a slovo Romania (Rumunsko) od toho pochází....:-)


Avatar uživatele
Stříbrný

Cikání - romové, mají jazyk, který se jmenuje slovenská romština. Slovo rom - znamená dospělý muž, manžel, Rom - je příslušník tohoto etnika. Žena je romňi - to je manželka, nebo romka, Romňi - žena. neromové jsou podle nich gadžové. Ve všech státech se používají výrazy, cikáni, Ziganos, Gipsy, nebo od toho odvozené, tak nevím, proč to těm cikánům, kteří jsou na území České a Slovenské republiky vadí?


Avatar uživatele
Zlatý

Protože historicky je správně Rom, vzniklo od slova Dom, Domové - etnikum v Indii. Cikán vzniklo omylem z Atinganoi - Acinganoi - Cikán. Víc psát nebudu, vodítko máte, na netu budou určitě podrobnější informace.


Avatar uživatele
Zlatý

jdu do obchodu pro 20 deka "rómskýho šálu"( šunka) nebo do divadla na "Rómskýho barona" snad? Ne,jdu si koupit 20 deka cikánskýho šálu,pak jdu do divadla na Cikánskýho barona. Co je na označení "cikán " urážejícího? Němci toto etnikum taky označují " zigeuner"( čti cigojner) ..tak kde je problém? Oni všechny nerómy/necikány označují jako "gadžo"- mě se to nelíbí,protože jsem čech,ale stěžuju si snad někde? Označení "róm" není správné,s Římem neměli nic společnýho.


Avatar uživatele
Bronzový

Jim "cikán" vadí + Tobě může být jedno, jak jim říkáš + Bezdůvodně urážet lidi nemá smysl = Má se používat Rom.


Avatar uživatele
Bronzový

Ještě za války se normálně používalo pro černocha označení ''negr'' a časem se z toho stalo hanlivé
Doplňuji:
slovo


Avatar uživatele
Bronzový

Znám několik poctivých cikánů (poctivý=pracuje,neslučuje se s ostatními co dělají spíše neplechu atd) a když jsem jim žekl Rom,tak mi vynadali,že nejsou Rómové ale Cikáni!!!Takže asi tak.A do roku +-1995 jsem slovo Róm neslyšel!!!

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

gepik
meli to zkusit s názvem "Prazani":-))

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

petra, rimania by vám ale dali, že ich rovnáte cigánom.

(ps: zať je Riman, a je na to hrdý, tak ten by vám tu prdelku teda rozflákal, keby ste mu povedala, že je Rumun čoi nebodaj Róm).

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

ale ano...tak to myslím...vzdyt se Rekové taky brání "Jugoslávským Makedoncum", nebot Makedonie je recká...

Avatar uživatele
Bronzový

petra15

ono je to oficiálne Romania (bývalé rimské území, provincie Dacia), a to snad v Itálii vedí...nejak jsi to nepochopil...(a jen bys me chtel plácat na prdelku...)

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

:))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.