pat a mat

Proč se limituje příkon vysavačů?

Domnívám se že nynější povolený příkon je nedostatečný. Tedy že ke stejnému vysátí je třeba více času takže k úspoře asi moc nedojde ( spíše dojde ke ztrátě času ).Zázrak v podobě výrazného zvýšení účinnosti se asi nedá očekávat. Elektromobily mají takové parametry ( jako max. rychlost a hlavně akcelerace ) že se při tom plýtvá energií více a o žádných limitech nevím. Celková spotřeba elektromobilů zatím není velká ale bude se jistě výrazně zvyšovat.

Nejlepší odpověď
anonym

Protože tento ukazatel začali výrobci marketingově zneužívat.

Spotřebitelé si všímali jen toho jakou má vysavač spotřebu a podle toho vyvozovali jeho efektivitu a účinnost vysávání. Výrobce tak teoreticky do vysavače mohl namontovat něco co bude jen požírat energii, nalepit na vysavač příkon 3000W a přesto že účinnost vysávání by měl takový produkt třeba stejnoujakou má vysavač s nálepkou 1800W prodal by těch s nálepkou 3000W zřejmě více kusů, jen proto, že laický uživatel si staví rovnítko mezi příkon a účinnost vysávání.

V době kdy vznikala legislativa která měla nastavit strop příkonu vysavačů bylo zřejmé že existuje několik efektivnějších konstrukcí vysavačů, které měly třeba i při příkonu 800W vyšší účinnost než mnohé starší 2000W vysavače, ale výrobcům se prostě nevyplácelo tyto účinnější technologie nasazovat protože klient by stejně koupil spíš vysavač s vyšším příkonem. To byl důvod nastavení příkonového stropu, aby dostali svou šanci efektivnější konstrukce vysavačů, které při nižším příkonu vykazují vyšší účinost než starší konstrukce, kterým k úspěchu stačilo jen zvyšovat donekonečna svůj příkon.

Další odpovědi
mzm

Když srovnám sací výkon vysavače z r. asi tak 1980 (co mám na dožití ve sklepě) a nového z r. asi tak 2010, tak ten z roku 2010 je asi tak 2× větší. Oba mají příkon asi 1,2kW. Oba jsou pytlíkové. Sací výkon (účinnost) těch „tornád“ může být ještě větší. Nevidím důvod mít vysavač, co má 2,5kW. Pokud by měl stejnou účinnost jako ten novější, asi by mi vytrhal podlahu. Nevidím tak nic špatného na tom chtít rozumnou účinnost.
Pravda, dělat z toho nařízení je podivné. Spíš bych upozornil, že některé vysavače za stejný výkon vysají víc a lidi by asi ty méně účinné nekupovali. Na druhou stranu ne všichni lidi rozumí slovu účinnost, takže pro ně je nařízení.

Srovnávání vysavačů s auty je poněkud nevhodné.

mosoj

Mimo mnohých nesmyslných rozhodnutí EU je toto smysluplné.

Jednoduchou úpravou konstrukce vysavače lze dosáhnout toho, že k dosažení stejného sacího výkonu lze dosáhnout i s polovičním příkonem!
Jenom používáním moderních textilních filtračních sáčků se sníží nároky na výkon ventilátoru a to markantním způsobem.
Na chlupy je třeba vysavač s rotačním kartáčem, jinak nepomůže žádný příkon.

Mám starší vysavač AEG s příkonem 1700W a novější Zelmer s příkonem 950W. Zelmer vysává jednoznačně s větší razancí a rotační kartáč pohání lépe než zmíněný AEG.
Syn vlastní ještě novější Zelmer s příkonem 750 W a mezi mým a tímto, není vůbec žádný rozdíl!!!

Mc Merkurion

… to ti vysvětlí v EU a nebo tento článek: https://bydle­ni.idnes.cz/test-vysavacu-0fa-/spotrebice.as­px?c=A141215_001126_spo­trebice_rez , který tvoje tvrzení vyvrací a podporuje ideu Bruselu, šetřit energií …

autacek

Pochopitelně že máš pravdu, ono ne všude jsou laboratorně stejné podmínky, pokud jsou čistoty nerovnoměrné, přibudou například zvířecí chlupy, atd., tak není nad silnější vysavač. Slabým můžeš jezdit sem a tam 3× tak dlouho. Navíc ztracený čas ti ne/ušetřená elektřina nezaplatí. Až se mi porouchá starý, budu doufat, že půjde ještě opravit.

Smackdown

No rozdíl – když jsem vysával z komunistickym vysavačem, tak země lilo (tekl pot) jak kdybych byl v sauně, dokázal vám pěkně zatopit doma, a teď co mám malého bobika (malej vysavač) z roku 2013, tak s teplotou to není tak hrozný, čím víc kw = silnější sání = proto s moderním vysavačem vysávám déle, a jezdím vícekrát nas jednom místě, na jeden zátah nevysaje všechen bordel na koberci.