lagush

Proč se lidské tělo cuká např. když jde člověk spát ?

Nejlepší odpověď
gecco

Jen při usínání? Jednotlivé záškuby (ne křeče či třas)?
To nic není…
Nechoď spát ve stresu nebo těsně po námaze, omez kafe (apod.) pár hodin před spaním… Je to běžné a neškodné.
Pokud jsou ale příznaky jiné a nebo trvají i při spánku, navštiv lékaře – to už může mít různé příčiny a některé nejsou bezvýznamné.
😉

Další odpovědi
zeeue

Nejsem si zcela jistá, zda tím míníte „cukání“ při spánku či před ním.

Pokud máte na mysli „cukání“ během spánku, pak jsou zde dvě možnosti. Spánek se dělí na dvě střídající se fáze. NREM fáze a REM fáze. REM fáze je ta, ve kt. se zdají sny – člověk by měl být v této fázi zcela „ochrnutý“, je zcela omezena hybnost kosterního svalstva, hlasivek; v činnosti neustává pouze srdce, hladké svalstvo, bránice a oči (REM fáze je typická rychlým pohybem očí, těkáním očních víček). Pokud je člověk v této fázi přece jen schopen pohybu, pak je na vině nejspíš špatná synchronizace Varolova mostu (součást zadního mozku), kt. je zodpovědný za „vypnutí“ kosterního svalstva během REM fáze. Opačný problém – tedy opožděné „zapnutí“ kosterního svalstva v době, kdy člověk procitá – se nazývá spánková obrna či spánková paralýza.
Tělesný pohyb během NREM fáze není až tak neobvyklým jevem. Lidé, kt. trpí tzv. náměsíčností – tzn. že se pohybují či konají různé mechanické úkony během spánku – či mluví ze spaní, tak konají právě během NREM fáze.

Zda ovšem míníte „cukání“ těla v bdělém stavu, v klidu (např. právě před spánkem) mohlo by jít o nějaký typ motorického neklidu, jenž je projevem hyperaktivity. Hyperaktivita může být způsobena čímkoli více či méně závažným – od nedodržování správné životosprávy až po onemocnění některé ze žláz s vnitřní sekrecí (např. štítná žláza).
Pokud jste fanda esoteriky apod. mohl by se takový motorický neklid vysvětlit i třeba zablokovaním některé z čaker. Pokud máte neklid v nohách, jednalo by se o zablokování kořenové čakry; pokud máte neklid v pánevní oblasti, pak jde o zablokování sakrální čakry atd.

Přesto, že se o většinu z těchto témat zajímám, vše, co jsem zde uvedla, je jen mé tvrzení laika. Přesnější tvrzení si raději dohledejte v odborné literatuře.

anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­lektrokonvulziv­n%C3%AD_terapie