Kelt

Proč se v lidových písničkách často dívka vyskytuje jako panna? Bylo to tak i reálně?

Naše lidové písničky často opěvují dívky, ženy, jako panny. Šly panenky silnicí, … já musím za pannou, za panenkou,
Na tom Bošileckým mostku hrály tam dvě panny v kostku. Nejsou všechny panny stejný, některá má oči černý apod.
Stejně je to i v literatuře… Ráno raníčko panna vstala, prádlo si v uzel zavázala – K.J.Erben – Vodník
Pochopitelně se nejedná o osoby ve znamení panny, ale o ženy, které nepoznaly muže. Z dnešního pohledu je zajímavé, co vlastně muže, mládence na dívkách přitahovalo, když dnes schůzka je skoro 90% jistý sex. Ty písničky jsou staré více jak 100 let. Kdy vlastně začínala u mladých lidí puberta v porovnání s dneškem? Kdy mohly mít děti? Na jedné straně by byla hanba rodiny, kdyby dívka otěhotněla ještě před svatbou, na druhé straně mi připadá divné, aby se dva mladí scházeli někde v lese a došlo jen na polibek. Jak se na to díváte vy? Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

Všem svobodným ženám se říkalo panna.

Další odpovědi
marci1

„Zejména ve starší literatuře se můžeme setkat s užíváním slova panna jako synonyma pro slovo dívka.“
Wiki