Damiana

Proč se lidé tolik nudí?

Inspirovaly mne množící se dotazy na toto téma. V psím počasí nebo mrazu bych to ještě pochopila, ale zrovna dneska? To je tolik lenochů, kterým tu máme vymýšlet program, když to za nás tak skvěle udělala příroda?

Nejlepší odpověď
dudu

Nudou rozhodně netrpím. Včera jsme s manželkou rozváželi tunu kompostu po zahradě, dnes musím zasadit dva stromky a pak budu rotavátorem rozpracovávat půdu na zahrádce. Odpoledne přijednou vnukové – brněnští draci a budeme opékat špekáčky.
Doplňuji:
Právě jsme se navrátili z chalupy, v součinnosti s celou rodinou provedli zamýšlené úkony a ni na okamžik se nudili. Z práce s rotavátorem jsem vyklepán jako „partyzánka“ a nevím, nevím sundám-li zítra vůbec nohy z postele…

Další odpovědi
anonym

Mám za to, že nuda vzniká z nedostatku schopnosti přemýšlet. Jsou lidé, u kterých jsem neslyšela slovo nuda. Protože k nim sama patřím, tak tomu nedokážu porozumět.
Podívám se kolem sebe a vidím tolik možností, co bych mohla, chtěla a potřebovala udělat…
Kde na to vzít čas? Nikdy jsem nudu neznala. I u televize jsem každý večer seděla s jehlou nebo háčkem v ruce. Zdálo se mi škoda nevyužít ten čas i jinak.
Na nudu je nejspíš třeba si dokázat zvyknout. A já to někde v minulosti „prošvihla“.
Je špičkově krásné počasí. Navíc probouzející se jaro je jedno z nejkrásnějších ročních období. Co tak jít do přírody a jen tak koukat kolem sebe, nasávat tu nádheru a „nudit“ se v přírodě? Tohle ale nikdy o nudě být nemůže, pokud má člověk otevřené oči, vidí a vnímá.

anonym

Já,když se nudím,tak jdu do práce a vlastně tam chodím 6 dní v týdnu,takže nez nudy!

anonym

Odpověď je prostá a jako u mnoha dalších otázek, spočívá v naší vlastní historii.
Jak to, že se dříve lidé nikdy nenudili (vyjma snad zhýčkaných princezen z pohádek, kde ale nechyběla ponaučení a'la bez práce nejsou koláče apod.).
Protože se celý den měli co ohánět, aby vůbec přežili a děti od mala zcela samozřejmě pomáhaly. Ještě i můj otec mi vyprávěl o běžných součástech jejich dětství, kdy boty dědili po starších sourozencích a každý den po příchodu ze školy uložil školní brašnu a šel pomáhat na pole, stejně jako ostatní z rodiny.
Dnes je mládež povrchní a rozmazlená samozřejmostí pohodlí a otupujícího konzumu.
(Jak říkavala naše babička – „Bídu na ně, to by je naučilo!“)

briketka10

já se rozhodně teď nenudím, přišek mi opravář na bojler, byl tu včera, ale zjistili jsme, že hlavní uzávěr vody je v kanálu, tak jsme se domluvili na ráno a já musela obejít všechny lidi i cikány než doperou, abych mohla vodu na půl hoďky zavřít..
musí mi to celé převrtat rozteče jsou rozdílné, ale jsem konečně ráda, nebude kapat, jako ty dva předešlé šmejdy z Baumarktu huráá..
pak budu uklízet a půjdu na zahrádku soused mi koupí pívínka v Glóbu to bude žůžo už se těším :DD

Deli

Co je to nudit se???

IK

R.Hubbard sestavil emoční tabulku (velmi zajímavá věc) kde jsou seřazeny emoce podle jejich vzestupu, dá se říci že z nižšího na vyšší stupeň se nedostanete bez nárůstu energie. Když její část hodně zjednoduším, tak se nuda nachází nad antagonismem a pod spokojeností a ta pod mírným zájmem…do silného zájmu má hodně daleko. Nahoru člověka vykopne málo co a pod antagonismem je nepřátelství… hněv… dá se říci že první snesitelná emoce je právě antagonismus (v podstatě říká „mám jiný názor a ty si nech ten svůj, nebudeme se o to hádat“ ale znamená to vyklidit protivníkovo pole) a když tohle uděláte můžete se dostat dál a to je ta nuda. Je to jako když vás vyhodí z hospody a vy přemýšlíte co s načatým večerem a nic vás nenapadá, naopak ještě přetrvává dost věcí které vás štvou a ke kterým se nechcete vracet.
Nuda se nedá pokládat za špatnou vlastnost, je to emoční stav a celkem dobrý výchozí bod pro zlepšení. Nejlepší činnost je odpočívat, procházet se, dívat se kolem a nechat organismus přirozeně nabrat síly. Do nudy samozřejmě můžete také klesnout pomocí vyčerpání a řešení je stejné, ale nikdy neočekávejte skok do silného zájmu. Je to jako byste člověku na nemocničním lůžku líčili jak je super běhat a skákat. Že by vás někam neposlal?
Tady jsem se propracovala k odpovědi na otázku. Přibývá lidí kteří se zoufale brání nudě, zřejmě proto že se podmínky pro život v tomto státě pro mnohé zhoršují. Myslím tím zejména mladé na které jsou kladeny mnohem větší nároky a stále odolávají nějakému tlaku. Jejich rodiče se obávají o jejich budoucnost a učitelé se snaží z nich vymáčknout co nejvíce, rodiče mají dost starostí sami se svou obživou a tak také méně trpělivosti a pochopení pro ně. Množí se snadná zábava a ta se stává předmětem konfliktů mezi mladší a starší generací…

Nuda je vítězství nad konfliktem.
Můžeme tyto vítěze chápat, ale i obdivovat.

terry

Mladí, protože je rodiče k ničemu nevedou a nemají žádné zájmy. Vyjma internetu.
Dospělí – někteří, protože jsou líní.

Já nepamatuji, že bych se někdy nudila. Ani jako dítě ani v pubertě ani později.
Byla jsem hodně venkuz, sportovala už na ZŠ, měla koníčky, hodně četla a to nebyl internet ani mobily ani…