Avatar uživatele
Cvrčák

Proč se lidé rádi ohrazují vůči něčemu?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Disraeli před 325 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

Tak vůči tomu se ohrazuji!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Pokud jsou to lži, nesmysly a pod. tak je to na místě. A už jen termín „rádi“ je v tomto případě nesmysl.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

Já podobně jako Matesax nesouhlasím. (; (; (;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Disraeli

Z několika důvodů z nichž asi skoro všechny pramení z jedné jediné příčiny - z ega.

Touha být důležitý, touha něco znamenat, "dupnout" si a něco říct v rozporu, aby člověk "vyčníval" - opravil, upozornil, vzdoroval, ukázal svou nadřazenost (důležitost), že je "lepší" (chytřejší, zkušenější, atd).
Přidání se ke stádu/davu, podlehnutí, jít s proudem. Někdy už prostě jen z principu (vzdoruji, abych vzodroval - protože to v sobě pro ty lidi obnáší, cosi uspokojujícího, co jim NĚCO dává - viz výše).
Zvyk (předsudek, návyk k negativismu nebo k popírání, odsuzování, škarohlídství,...).
Charakter, temperament (to je převážně totéž, co ten zvyk, předsudek atd... prostě to ego). Nedostatek laskavosti a přátelství a převládání negativních pocitů i charakterových vlastností - automatické odsuzování, očekávání toho horšího (než lepšího), nedostatek víry/důvěry.
Otázak vnímání (všeho: světa, lidí, situací, dějl... prostě názory, úhly pohledů, styl myšlení... může to být i v hlubokém podvědomí, takže si člověk není vědomý proč dělá a myslí, tak jak funguje... snad jen když se tím začne zabývat a hledat sám v sobě, hledat příčiny, kde se v něm berou/vzaly a zakořenily takové rysy osobnosti).
Podléhání vnějším vlivům (které se časo odrazí na vnitřiku - jako kultura a její mravy, stejně jako charakter národa = davu), třeba i dezinformacím, propagaci, manipulaci, dogmatům,... na to je lidská mysl (obzvláště, když je součástí NĚJAKÉHO davu) náchylná.
Lidé raději uvěří dezinformacím, hoaxům fámám, než faktům.... protože je to jednodušší a lidi do toho pletou hlavně předsudky a emoce (narozdíl od logiky - přestože si často myslí, že jsou nad věcí a že k "tomu" dospěli logicky. Omyl! pokud věří dezinformacím a podobně, tak k tomu dospěli právě díky omezenosti jako jsou ty vášně, emoce, předsudky, pudy/iracionální mysl).

V některých případech z racionálních důvodů (to má však v této otázce minoritní zasoupení... tedy rozhodně to není TEN důvod, proč se lidé tak často a rádi proti něčemu ohrazují).

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ametyst

1. Protože mají úplně jinou zkušenost 2. Protože se cítí být slovně napadeni nebo uráženi 3. Protože si myslí, že jsou v každém případě chytřejší než ten druhý 4. Protože mluví stále jedna strana, tak také chtějí mít hlas. 5. Atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
JežíšKristus

Jedná se o fenomén pod názvem "paradigma minimálních skupin". Ve zkratce je popsáno zde: https://youtu.be/… (dostupné jsou české titulky).

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Disraeli

Egem míním hlavně superego (i když se "ego" dnes použíává právě v tomto smyslu). Falešné Já, mylná představa o sobě, vztahovačnost, žití v myšlenkách a představách (předsudky, přání, naděje, či spíše doufání v něco = přesná a nalahná očekávání, touha po dokonalosti = převážují ty negativní), společenské charakterové zvyky osovjené při výchově, chtění ideálu (po sobě, ostatních, světu,..), "jak by to mohlo být" - a vnímání to jako realitu (namísto skutečné reality), atd.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava