Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se lidé na jihu nejsou hlavama dolů ?

Chtěl sem to najít někde na google ale asi neumim zadat ty správné hesla k nalezení . Když je země kulatá tak logicky dole budu viset díky gravitaci ta me sice přitáhne ale to nic nemění na tom že dole je dole pokud je země kulatá . To je jak kdyby mě strop přitahoval gravitací a já si pripadal že stojím na zemi a lidi na zemi jsou taky na zemi takže vlastně země nemůže bejt kulatá ale je to jen pohled naší vlastní reality kde se nacházíme takže člověk na jihu jde porád po zemi a zdá se mu že jde po hořejší straně a my logicky usoudíme že pokud je naproti naší straně musí být hlavou dolu . Takže země neni kulatá nebo každej vnímá realitu tak jak jí zrovna vidí takže tu něco nehraje ?
Doplňuji:
No právě že nikdo nevisí a přitom všichni stojej pevně na Zemi i přesto že je Země kulatá to nechápu proč tomu tak je . Samozřejmě že je tak velká a zdá se nám rovná , ale jenom zdá , logickou úvahou je dole proti nám pokud to je koule jakkoli velká . Nebo prostě je tak velká že se zdá rovná a to je prostě celá záhada a nemá to cenu řešit i když se mi to nezdá ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Vaša stredoveká múdrosť je naozaj pravdivá. Ľudia na opačne strane sú dole hlavou!
Výklad podľa stredovekých poučiek:
Ak považujeme Slnko za Pozorovateľa, ľudia stojaci na opačnej, Polnočnej, strane majú Zem pevne pod nohami smerom k Slnku a ľudia na bližšej, Poľudnajšej, strane Zeme stojaci na nej nohami, vlastne visia zo Zeme hlavou k Pozorovateľovi.
PS
obaja ľudia sú nohami k sebe a hlavami od seba, teda jeden stojí a druhý visí.
Veda ale tvrdí inak:
Nikto nevisí, všetci stoja pevne nohami na Zemi.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kulatá je a stejně nejsou hlavou dolů. Je tak velká že ta kulatost se jeví téměř jako rovina. A po hlavě se taky dost blbě chodí.


Avatar uživatele
Zlatý

Skinn3re, já to nechápu :) můžeš to nějak přeformulovat, alespoň rozlišit Zemi od země, abych ti mohl odpovědět? A jak vůbec víš že lidé na jihu nejsou hlavama dolů? Byl jsi někdy v českejch budějovicích?


Avatar uživatele
Pokročilý

Gravitační pole Země je přitažlivé centrální (s určitou přesností) pole. To mimojiné znamená, že působí sféricky a jeho intenzita se zmenšuje s kvadrátem vzdálenosti. Gravitační pole je určené hmotností jeho působitele. Proto Tě nepřitahuje strop, jehož hmotnost je absolutně zanedbatelná oproti hmotnosti celého systému planety. Výslednice přitažlivé síly stropu a Země jednoznačně hraje ve prospěch Země. Je to jako když se přetahuje šampión ve zvedání činek s mravencem.
Důvod proč si myslíme, že my jsme ti nahoře je ten, že mozek a tedy naše smysly vnímají zrychlení vzniklé působením sil, nikoliv však vědeckou podstatu problému. Gravitační zrychlení je jedno z nich. Pokud by sis chtěl vyzkoušet jak by se lidi cítili, kdyby gravitační pole působilo směrem od Země, můžeš to zkusit nasimulovat tím, že budeš v kabině se zrychlením vyšším než 1 g. A kabina se tímto zrychlením bude řítit směrem k Zemi, pak by ses klidně mohl postavit na strop hlavou dolů, protože výslednice intenzity půjde směrem od Země. Pokud to bude o něco málo větší než 1 g, bude to jako na Měsíci. Budeš moci hopsat do výšky a pomalu padat k zemi. Pokud to bude 2 g, pak to bude jako na Zemi, ale naopak.


Avatar uživatele

Kdyby tuhle otázku položil někdo z Austrálie, tak jsi hlavou dolů ty.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.