Avatar uživatele
Registrovaný

Proč se lidé bojí pavouků?

Na světě je dost smrtelnějších a ošklivějších druhů zvířat, ale lidé se ve většině právě bojí tohoto tvora. Má to nějakou souvislost s minulostí, že se podvědomě bojíme pavouků z nějakého pravěkého důvodu? Jsou ty pocity vryté stejně tak, jako když nás fascinuje odpradávna dívat se do ohně? Vadí nám jenom jejich vzhled nebo to má hlubší souvislost s něčím jiným, zarytým v genech? Osobně se pavouků nebojím k smrti, jenom se štitím být v jejich blízkosti, nedejbože pokud jich je více, a tak mě ta otázka zajímá, proč právě pavouci.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Co na to psychologvé?

Proč se bojíme pavouků? Strach z nich máme v genech
Ve Velké Británii je arachnofobie (strach z pavouků) vůbec nejrozšířenější fobií. Trpí jí dvacetina obyvatel, jedno procento z nich se kvůli tomu dokonce léčí. Ve Spojených státech se pavouků bojí čtvrtina mužů, a dokonce polovina žen. Strach z osminohých tvorů máme uložený někde hluboko v podvědomí.

Psycholog Jon May tvrdí, že pavouci v sobě spojují ty nejhorší obrazy, z nichž mají lidé strach. Jednou z nich je nevypočitatelnost. Díky tvaru těla se pavouci mohou pohybovat do stran i vpřed, jejich pohyby jsou zdánlivě náhodné, a pro člověka tedy nepředvídatelné, a tedy nepochopitelné. Stejně tak tvar těla. Mnoho studií i naše každodenní zkušenost dokazují, že lidé mají rádi oválné tvary – zatímco pavouci jsou hranatí.

Další vlastnost, kterou se pavouci a obecně hmyz vyznačuje – pohybují se na svou velikost velice rychle a pro lidské návyky nevypočitatelně. Často si jich proto všimneme, když už je pozdě… Strach z hmyzu je společensky dědičný; to znamená, že pokud se v dětství stýkáme s někým, kdo se ho bojí, je větší šance, že si fobii vypěstujeme také.

Další příčiny - viz odkaz

http://www.national-geographic .cz/…

Osobně se pavouka nebojím, vadí mně jen kvůli tomu, že musím jeho pavučiny uklízet.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nejsou to jen pavouci, je spousta fobii, já mám zrovna tu z pavouků. Někdo se zase bojí hadů, jiný uzavřených prostorů. Myslím si, že je to něco v podvědomí, něco co jsme negativně vnímali jako ještě hodně malí a třeba si na to vůbec nepamatujeme.
Nebo je ta fobie třeba z minulého života:-DDD


Avatar uživatele
Zlatý

vidět pavouka
opupínkovat se
vraždit pavouka !!
Doplňuji:
myši
hadi
žáby
nevadí :)


Avatar uživatele
Zlatý

Pavouků se neboj. Boj se lidí !!!


Avatar uživatele
Bronzový

Protože jsou velice malí, mají velice tenké nohy a jsou mrštní. Proto z nich může vyvstat hrůza, že na to, jak jsou malí, mohou být rychlejší a ani je nemusíte díky jejich velikosti vidět, můžete mít pocit, že je za vámi a šlape vám na paty :) Strach z těch jeho sloubonkých nožiček, je to nepřirozené.


Avatar uživatele
Zlatý

Podvědomě se bojíme neznámého.
Tedy někdo pavouků, jiný netopýra, atd. Tyto obavy mizí s rostoucím vzděláním, jinak znalostmi. Bát se neznámého je totiž dle mého názoru něco jiného, než štítit se konkrétnosti.
Biologií se zabývám celý život, takže se pavouků či jiných tvorů nebojím ani neštítím a naopak, čím dál víc se o přírodě dozvídám, tím více nad jejími dovednostmi žasnu.


Avatar uživatele

Se nebojím, ale trpím zytofobií. ;-)


Avatar uživatele
Zlatý

V minulosti ,kdy pavouci byli veliká predátorská stvoření ( dočetla jsem se, že údajně byli velcí až 1 m ) se v člověku (pračlověku) zakořenila obava a má to jakýsi vliv dodnes.
Pravděpodobně to lidé už mají v podvědomí.Z pavouků mají lidé strach, protože si je představují jako nechutné příšery. Vystupovali ve filmech jako obří monstra a chlupaté vraždící stroje. Pavouci jsou jinak fascinující tvrorové, kteří žijí po celém světě a jejich předkové byly predátoři prvohor.
Dnes existuje třeba sklípkan s délkou 30 cm.


Avatar uživatele
Bronzový

Lidé o pauvoucích opravdu vědí velice málo.
Každého pavouka automaticky berou jako jedovatou agresivní bestii.
Mohou za to i příběhy, později i filmy, které jsme v mládí se zatajeným dechem četli kdy pavouci byli prakticky vždy na straně zla.
Vemte co s lidma udělal například film Čelisti, kde jde sice o žraloka, ovšem kolik lidí se bojí kvůli tomuto příběhu vlézt do moře.


Avatar uživatele
Stříbrný

Lidé mají strach možná z neznámého, pavouk má 8 noh, většina brouků jenom 6 noh, člověk má dvě nohy a zvířata mají 4 nohy. Nepočítám-li mnohonožky, stonožky, které se mohou pohybovat pouze jedním směrem i když mají mnoho párů nohou. Mně se právě líbí filmy, které jsou založeny na strachu se zvířat, i když to není vědecky podložené. Existují filmy Arachnofobie, Arachnid, Invaze obřích pavouků atd, kde se připisují těmto tvorům neuvěřitelné vlastnosti a to jenom proto, aby se diváci báli.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

briketka10

česílko

zvláštní forma :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Zvířata

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zvířata

Zlatý Drap 1221
Zlatý beer 710
Zlatý www 558
Zlatý briketka10 375
Zlatý annas 338
Zlatý ReHu 310
Zlatý hanulka11 296
Zlatý marci1 295
Zlatý gecco 272
Zlatý mosoj 262

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.