Neonka

Proč se kůň s radostí vyválí i v bahně ?

Viděla jsem, že se koníci rádi vyvalují na trávě i ve sněhu. Ale když se mi tento týden pokaždé vyválel svěřený koník vteřinu poté, co jsem ho odepnula z vodítka, ve výběhu v největším bahně, přemýšlím, co ho k tomu vedlo. Musela mu přece být zima, než to na něm uschlo a ani ztěžklá zablácená zimní deka na zádech ho neobtěžovala.

Nejlepší odpověď
kapka

Abych pravdu řekla, tak jsem o tom, proč se kůň válí třeba v bahně nikdy moc nepřemýšlela. Spíš jsem pak přemýšlela, jak a za jak dlouho to z něj dostanu. A co udělat, aby se nevyválel v nevhodnou chvíli /ve chvíli, kdy byl čistý a mělo se někam jet/. 🙂
http://nikitka­blogisek.blog­.cz/
Tady v tom odkazu je, myslím, dobré vysvětlení.

Ještě zkopíruji: Bláto jako radost.
Nemusíme být specializovanými etology, abychom pochopili, že válení se v blátě přináší koni uspokojení, jak duševní tak tělesné. V divočině se koně válí pro praktické účely. Mezi ně patří například vybudování izolační vrstvy, kterou si na těle vytvoří, aby odolávali nepřízním počasí. V teplejších měsících je nános bláta účinným repelentem (minimalizuje pro hmyz vábivý pach koně, znesnadňuje přístup) i chladivým zábalem.

Při válení si kůň uvolňuje ztuhlé hřbetní svalstvo, protahuje si páteř a snadno se podrbe na těžko dostupných místech.

Ne nadarmo se říká, že kůň má takovou cenu, kolikrát se převalí ze strany na stranu.

Další odpovědi
quentos

pro zastření vlastního pachu udělají holt cokoliv ;{)>

led

Kapka,
tak to si ten kôň robí koňomasáž, ak som dobre rozumela… 🙂

kapka

🙂