Avatar uživatele
Makina

Proč se krmné řepě říká burina? A je to vůbec to samé?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, tom004 před 4479 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Ano, je to to samé. Jako kluk vyrůstající na venkovské Šumavě jsem nic jiného neslyšel.
Sedláci pěstovali burínu ( krmnou řepu).

Zajímavé je že tento název byl zřejmě velmi málo rozšířen. Podařilo se mi najít pouze toto : http://www.eko­zahradnictvi.cz/krmne-plodiny

Jinak většinou se tíém myslí plevel veobecně ale to se snad vyslovuje krátce.
Doplňuji:
http://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rceid=toolbar-instant&hl=cs&i­on=1&qscrl=1&nor­d=1&rlz=1T4GGHP_csCZ434C­Z435#hl=cs&cp=17&gs_id=h­&xhr=t&q=krmn%C3%A1+%C5%­99epa+burina&pf=p&scli­ent=psy-ab&qscrl=1&nor­d=1&rlz=1T4GGHP_csCZ434C­Z435&site=web­hp&source=hp&pbx=1­&oq=krmn%C3%A1+%C5%99e­pa+burina&aq=f&a­qi=&aql=&gs_sm=&gs­_upl=&bav=on.2,or­.r_gc.r_pw.,cf­.osb&fp=1078ad­c27e15b110&ion=1&biw=126­3&bih=814

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Burina říkala řepě moje teta na Slovensku.Tak je to slovensky.Snad.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

To je krajový název.Já jsem z Krkonoš a tady se jí říká burák.Čili jiný kráj, jiné pojmenování.
Děda s babičkou ji pěstovali pro dobytek (krouhala se a dávala kravám) otec a já jsme ji pěstovali pro králíky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Sice to není odpověď,ale také se to týká buríny.Když můj syn byl na předškolním vyšetření,paní doktorka se ho zeptala ať řekně řepa.Syn po krátkém zaváhání ji odpověděl burína a p.doktorka usoudila,že může do školy,proto že vyčůraný je dost!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
johana 56

Podle mého je správný slovenský výraz pro řepu burgyňa,burina je plevel(s krátkým i).Mohou být i jiné krajové názvy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jikra

Když jsem byl malý tak u nás na vsi na slánsku se krmné řepě říkalo burgán.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michael69

Jen doplním,že na Ukrajině,kde se řepa (červená) jí v různých úpravách mnohem častěji než u nás,jí jinak neřeknou než „burák“.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Bičiště

Buryna ( tvrdé y) je dosti starý krajový a slovanský název pro řepu krmnou i cukrovou. Známý je i výraz burynový chrást. Lidově se řepě říkávalo i „burák“. V Česku je běžnější výraz „řepa“ (cukrová, krmná)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
wierushka

Je to od botanického názvu, který je řepa burák.
U nás na jihu Vysočiny se říkalo krmné řepě jedině burina s krátkým i.

před 2362 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada