Makina

Proč se krmné řepě říká burina? A je to vůbec to samé?

Nejlepší odpověď
mosoj

Ano, je to to samé. Jako kluk vyrůstající na venkovské Šumavě jsem nic jiného neslyšel.
Sedláci pěstovali burínu ( krmnou řepu).

Zajímavé je že tento název byl zřejmě velmi málo rozšířen. Podařilo se mi najít pouze toto : http://www.eko­zahradnictvi.cz/krmne-plodiny

Jinak většinou se tíém myslí plevel veobecně ale to se snad vyslovuje krátce.
Doplňuji:
http://www.go­ogle.cz/webhp?sou­rceid=toolbar-instant&hl=cs&i­on=1&qscrl=1&nor­d=1&rlz=1T4GGHP_csCZ434C­Z435#hl=cs&cp=17&gs_id=h­&xhr=t&q=krmn%C3%A1+%C5%­99epa+burina&pf=p&scli­ent=psy-ab&qscrl=1&nor­d=1&rlz=1T4GGHP_csCZ434C­Z435&site=web­hp&source=hp&pbx=1­&oq=krmn%C3%A1+%C5%99e­pa+burina&aq=f&a­qi=&aql=&gs_sm=&gs­_upl=&bav=on.2,or­.r_gc.r_pw.,cf­.osb&fp=1078ad­c27e15b110&ion=1&biw=126­3&bih=814

Další odpovědi
tom004

Burina říkala řepě moje teta na Slovensku.Tak je to slovensky.Snad.

anonym

To je krajový název.Já jsem z Krkonoš a tady se jí říká burák.Čili jiný kráj, jiné pojmenování.
Děda s babičkou ji pěstovali pro dobytek (krouhala se a dávala kravám) otec a já jsme ji pěstovali pro králíky.

anonym

Sice to není odpověď,ale také se to týká buríny.Když můj syn byl na předškolním vyšetření,paní doktorka se ho zeptala ať řekně řepa.Syn po krátkém zaváhání ji odpověděl burína a p.doktorka usoudila,že může do školy,proto že vyčůraný je dost!

johana 56

Podle mého je správný slovenský výraz pro řepu burgyňa,burina je plevel(s krátkým i).Mohou být i jiné krajové názvy.

Jikra

Když jsem byl malý tak u nás na vsi na slánsku se krmné řepě říkalo burgán.

michael69

Jen doplním,že na Ukrajině,kde se řepa (červená) jí v různých úpravách mnohem častěji než u nás,jí jinak neřeknou než „burák“.

Bičiště

Buryna ( tvrdé y) je dosti starý krajový a slovanský název pro řepu krmnou i cukrovou. Známý je i výraz burynový chrást. Lidově se řepě říkávalo i „burák“. V Česku je běžnější výraz „řepa“ (cukrová, krmná)

wierushka

Je to od botanického názvu, který je řepa burák.
U nás na jihu Vysočiny se říkalo krmné řepě jedině burina s krátkým i.