Martin1972

Proč se kráva jmenuje kráva? Odkud pojmenování pochází a jak vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Zjistíme z Rejzkova Etymologického slovníku

"kráva, kravička, kraví, kravský, kravín, kravinec, kravina.

Všeslovanské slovo,. Praslovanské *korva má nejblíže k litevskému slovu .kárvė , , dále je asi příbuzné se starotperským. curwis ‘vůl’, sirwis ‘srnec’, latinským cervus ‘jelen’, vzdáleněji s něm .Hirsch, řeckým keraós‘rohatý’aj.

Vše od indoevropského *k̸er-‘roh, výběžek na těle, původní význam tedy byl ‘rohaté zvíře’. Praslovanské. k- místo náležitého s- se vysvětluje keltským vlivem. Možné však je i spojení se staroindickým čarvati ‘přežvykovat."

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.