veandra

Proč se kontaktní čočka „lepí“ k prstům ?

Nedávno jsem si pořídila kontaktní čočky, ze začátku mi šlo nandavání zcela bez problémů, ale každým dnem se mi čočky při nasazování „lepí“ k prstům (když ji dám do oka, místo toho aby přilnula k oku tak se převrátí na prst, nebo vypadá jako by přilnula ale zůstává nalepená na prstu, dnes ráno dokonce zůstala v oku, nepřilepila se k prstu, ale jakmile jsem zavřela oko (opatrně a pomalu) tak zůstala zmáčknutá mezi víčky, nevíte čím to je ? (Čočky jsou jednodenní, nebude to tedy špatným uskladněním (čištěním))

Kepler – ano, jednodenní čočky se každý večer vyhazují, proto je mi divné že pokaždé když čočky nasazuji je to horší, protože to nemůže být tím, že se čočka opotřebovává nošením když je pokaždé nová…

Nejlepší odpověď
annas

Ve zdrojích jsem našla toto

"Zbavte čočku vlhkosti.

1. Čočka je z pouzdra nebo blistru nasáklá roztokem. Pokud je na ní ale vlhkosti moc, lepí se na prst. Přendejte kontaktní čočku z ukazováčku na ukazováček. Tím čočka získá správný tvar.
http://www.coc­ky.cz/clanky/pro-zacatecniky/10-triku-pro-snazsi-nasazovani-kontaktnich-cocek

2. Poté, co vyndáte kontaktní čočku z pouzdra – blistru, si osušte ukazováček, aby na něm čočka lépe držela
https://www.cocky-kontaktni.cz/in­formace/nasaze­ni-kontaktni-cocky-na-oko.html

. Čočky surevue jako jediné ze serie čoček firmy Vistakon nemají označení rubu a líce. Rub a líc rozeznáte pouze podle tvaru při posazení čočky na špičku prstu. Správně má čočka tvar misky, je-li naruby jsou okraje vytočeny poněkud zevně ( jako talíř ). Při stisknutí okraje očky na správné straně se čočka uzavře, naopak čočky na rubové straně se k prstům lepí a rozevírají. Při nasazení čočky rubovou stranou čočka na oku nedrží a dráždí. Spolehlivě rozeznávat rub a líc na čočce by Vás měl naučit Váš kontaktolog již při zácviku."
http://www.cocky-domu.cz/caste-otazky-o-cockach/zacina­me.html

Další odpovědi
gecco

Je možné, že oko (rohovka) je čočkami podrážděné a více zaslzené (případně máš vyšší produkci slz z důvodu alergie) a čočka nepřilne k rohovce tak rychle…
Zkus pár dnů čočky nenosit.
Pokud to nepomůže (a nepomůže ani delší doba, po níž čočku do oka umistuješ), navštiv očaře – je možné, že dané čočky oko dráždí (jsou pro tebe nevhodné)…
___
Každopádně – před aplikací čočky si důkladně umyj aspon daný prst a před nabráním čočky na něj jej (klidně i na dvě-tři sekundy) nech ponořený do roztoku, v němž čočka je…
😉

Kepler

Jednodenní čočky se ráno nasadí a večer vyhodí. Nejsou z tak odolného materiálu. Ostatní měkké kontaktní čočky jsou taky z „náchylnějšího“ materiálu, který se nošením rychle zanáší. Je třeba je pravidelně měnit, protože se na nich tvoří lipidové, bílkovinné a další usazeniny ze slzného filmu. Více říká tetka wiki.

Lamalam

Obvykle pomáhá smočení prstu v roztoku na čočky.