zjentek

proč se kolíčku na prádlo říká kolíček?

..a veliký kolíček je kolík na prádlo?
Doplňuji:
marci: právě, že kůl má jinou funkci ..a navíc nemusí být nutně ze dřeva, takže to dřevo taky nebude důvod, jak píšeš, proč se tomu tak říká ..tak zase nevím ,)

Nejlepší odpověď
annas

Kolíček na prádlo byl patentovaný asi v r. 1700, byl ze dřeva, měl tvar V, byl tvořený dvěma hroty, které se mačkaly.
Takže pojmenování na základě podobnosti má souvislost s praslovanským kol(t) jer, které jle příbuzné od sind. sála – hůl, hrot, stnord. hali hrot.

Dalším vývojem pak kolíček, který je menší než základní věc, se příponou -ík, íček vytvořilo zdrobnělé podstatné jméno. Zajímavé, že od podst. jména kůl vzniklo i slovo kolek = původně kolík s razítkem. Ale vývoj byl trochu jiný.

Etymologický, staročeský, Kottův slovník atd.

Další odpovědi
mosoj

No tak tomu říkej svorka na prádlo, ale původní kolíčky nebyly s pérem. Byl to prostě kus dřívka se zářezem do tvaru V .

pokazdejinak

nevím, my říkáme „klubalka“ – a to teprv netuším :)

marci1

Původ je asi ze slova „kůl“, poněvadž původně se kolíčky vyráběly ze dřeva. A je malinký, tak je kolíček.

zjentek

mosoj: když se to vyřízne, tak je to kolík, jo? Nebo jak? Ve wikipedii je pod pojmem kolík mnoho věcí, třeba anální kolík, ale nic s výřezem do tvaru V. Než jsem se tázal, tak jsem také koukal do wikipedie na „kolíček na prádlo“, tam můj dotaz nevysvětlují. Vysvětlují tam to, co jsi mi napsal ty ,)

klarkao

u nás se tomu říká po jihočesku klubalka, to je snad ještě horší :D

zjentek

,)

briketka10

jéje „klubalka“ to je ale hezký :))

zjentek

,)