Avatar uživatele
zjentek

proč se kolíčku na prádlo říká kolíček?

..a veliký kolíček je kolík na prádlo?
Doplňuji:
marci: právě, že kůl má jinou funkci ..a navíc nemusí být nutně ze dřeva, takže to dřevo taky nebude důvod, jak píšeš, proč se tomu tak říká ..tak zase nevím ,)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? annas, vagra, johana 56, briketka10, Poklička, gagaga, marci1 před 3990 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Kolíček na prádlo byl patentovaný asi v r. 1700, byl ze dřeva, měl tvar V, byl tvořený dvěma hroty, které se mačkaly.
Takže pojmenování na základě podobnosti má souvislost s praslovanským kol(t) jer, které jle příbuzné od sind. sála – hůl, hrot, stnord. hali hrot.

Dalším vývojem pak kolíček, který je menší než základní věc, se příponou -ík, íček vytvořilo zdrobnělé podstatné jméno. Zajímavé, že od podst. jména kůl vzniklo i slovo kolek = původně kolík s razítkem. Ale vývoj byl trochu jiný.

Etymologický, staročeský, Kottův slovník atd.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

No tak tomu říkej svorka na prádlo, ale původní kolíčky nebyly s pérem. Byl to prostě kus dřívka se zářezem do tvaru V .

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
pokazdejinak

nevím, my říkáme „klubalka“ – a to teprv netuším :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Původ je asi ze slova „kůl“, poněvadž původně se kolíčky vyráběly ze dřeva. A je malinký, tak je kolíček.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

mosoj: když se to vyřízne, tak je to kolík, jo? Nebo jak? Ve wikipedii je pod pojmem kolík mnoho věcí, třeba anální kolík, ale nic s výřezem do tvaru V. Než jsem se tázal, tak jsem také koukal do wikipedie na „kolíček na prádlo“, tam můj dotaz nevysvětlují. Vysvětlují tam to, co jsi mi napsal ty ,)

před 3990 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
klarkao

u nás se tomu říká po jihočesku klubalka, to je snad ještě horší :D

před 3990 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

,)

před 3990 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
briketka10

jéje „klubalka“ to je ale hezký :))

před 3990 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

,)

před 3990 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek