dust8

Proč se kolem černé díry vytváří akreční disk?

Viz: Kolem černé díry se vytváří tzv. akreční disk mohutný torus plynu a prachu, který ve vnitřní části přechází v rotující plazma zahřívané vnitřním třením plynu.

O jaký druh plynu se jedná?

Zdroj: https://www.al­debaran.cz/as­trofyzika/hvez­dy/black_holes­.php
část: Jak vypadá černá díra?

Nejlepší odpověď
Kepler

Černá díra je gravitační centrum (barycentrum) jako každé jiné, jen morbidně silné. Přitahuje a postupně pohlcuje veškerou hmotu kolem sebe a ta se shlukuje do podoby spirálového disku, až skončí v díře. Nejrozšířenějším prvkem ve vesmíru je vodík, ať už molekulární, nebo ionizovaný, tak jako i ostatní plyny. Následuje hélium – produkt termojaderné fúze vodíku ve hvězdách.

Dochy

A proč se vytváří disk? Protože máloco spadne někam přímo. Většinou to má tendenci se netrefit, protože TO mělo nějaký vektor hybnosti nesměřující přímo do středu a tudíž TO má z důvodu nebeské mechaniky tendenci (pokud už je TO zachyceno oním centrálním tělesem) obíhat okolo. S postupujícími srážkami TOHO okolo navzájem se má vše tendenci organizovat do jednoho proudu hmoty… Větší objekty, které se dostanou do větší blízkosti ČD jako objekty nevydrží a jsou slapovými silami roztrhány na objekty menší, s postupným přibližováním k ČD až na plyn. Větší objekty padající k ještě větším objektům si ten akreční disk mohou „vytvořit“ sami, osa disku bude odpovídat ose původní oběžné dráhy tělesa.

Tu snahu o „trhání“ můžeme pozorovat i na Zemi, říká se jí příliv a odliv 😉 – převládá vliv Měsíce nad vlivem Slunce.