KubikS7

Proč se Karolina Světlá jmenovala Karolina ? když byla vlastním jménem Johana Rottová , provdaná Mužáková.

Nejlepší odpověď
annas

Protože Johana bylo jméno německé. Johana si vzala si Petra Mužáka, byl to Čech, který ji seznámil s Němcovou a dalšími Čechy. Díky němu patřila k významným vlastenkám a také propagátorkám ženského emancipačního hnutí. Proto k pseudonymu Světlá jí lépe vyhovovalo jméno Karolina…

Další odpovědi
hanulka11

Karolína Světlá (vlastním jménem Johana Rottová) se narodila roku 1830 v Praze jako dcera váženého pražského obchodníka. Matka ji vychovávala v německém duchu, zato otec jí vypravoval o rodových tradicích a staré Praze, což ji postupně přivedlo až k uvědomění příslušnosti k českému národu. Ve francouzsko-německé škole byla často kárána za přílišné psaní, zvláště dílek, které neměly se školou co společného. V českém uvědomění ji také podporoval učitel hudby P. Mužák, jenž se roku 1852 stal jejím manželem.

Z Johany Karolínou

O rok později však Světlou postihla rodinná tragédie. Po smrti dcerky Boženy (kmotrou jí byla Božena Němcová) se dlouhou dobu nemohla zotavit z těžkého nervového onemocnění, proto odjela k manželovým příbuzným do Podještědí, kde se snažila načerpat síly. Jméno manželova rodiště (vesnička Světlá) a křestní jméno neteře (Karolína) posloužilo jako dobře zvolený pseudonym. Dnes už všichni známe jen Karolínu Světlou

Zdroj: http://www.top­zine.cz/karoli­na-svetla-byla-nejen-tvurkyni-moralne-silnych-hrdinek-ale-i-blizkou-pritelkyni-jana-nerudy/