Otazník123

Proč se k nám galaxie v Andromedě přibližuje, zatímco ostatní galaxie se od sebe vzdalují ?

Nejlepší odpověď
orwell

Podobnou otázku jsem zde v minulosti položil i já a zde si můžeš přečíst i odpověď: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-tedy-s-temi-galaxiemi
Jsem rád, že si i někdo jiný všímá rozporů ve výkladech těchto jevů, obsažených v některých populárně vědeckých pořadech, např. na Prima ZOOM. Zrovna nedávno tam kdosi předváděl vzdalování galaxií na modelu skládajícího se z gumového lana s navléknutými míčky, které bylo napínáno dvěma osobami stojícími na koncích. Jindy zase nafukováním balónku s nakreslenými body (galaxiemi) na povrchu. NIKDE nebylo řečeno, že se jedná o kupy galaxií, nýbrž o jednotlivé galaxie! V zápětí jsou schopni předvádět počítačovou animaci srážky dvou galaxií. Všiml jsem si i dalších rozporů při výkladu chování černých děr a i jinde. Asi budu muset kontaktovat pana Grygara, neb se mi zdá, že „je cosi shnilého ve státě dánském.“ Nebo možná testují naši pozornost a zkoumají, kam až si s různými mystifikacemi mohou dovolit zajít:-)

Další odpovědi
Kepler

M 31 je členem místní skupiny galaxií a vlivem místních gravitačních vlivů má s ní naše Galaxie kolizní kurz. V mnohem větším měřítku a vzdálenostech se galaxie od sebe opravdu vzdalují, ale to už souvisí s celkovou teorií rozpínání vesmíru. V jiných místních skupinách jsou srážky (lépe řečeno splynutí) galaxií rovněž pozorovány a zdá se že to není žádný vyjímečný jev. Jde však o časový horizont řádu miliard let.

Heydulak

Jak píše kolega Kepler – nejde o rozpor. Na balónku nebo elastickém lanu se znázorňuje rozpínání vesmíru jako takové. To by způsobilo vzájemné vzdalování všech galaxií pouze pokud by bez rozpínání zaujímali vzájemnou neměnnou polohu (jako kdyby jste si namaloval na balonek tečky), jenže galaxie i celé clustery galaxií jsou ve skutečnosti ve vzájemném pohybu bez ohledu na rozpínání vesmíru, stejně jako například planety v naší sluneční soustavě. Tečky na balónky by tedy po jeho povrchu cestovali i kdybyste balónek nenafukoval. Rozpínání vesmíru tedy nepostihne střet galaxií, které mají k sobě dostatečně „blízko“ a přibližují se dostatečnou vzájemnou rychlostí rychlostí, což je právě případ Mléčné dráhy a Andromedy.

Kepler

orwell: takové ty různé polopatické a znázorňující příklady jsem taky viděl. I když se jedná jen o pořady popularizující, často se tam dopouštějí neuvěřitelných výroků a kravin, kterých si nezasvěcenec ani nevšimne. Já jsem si už na to zvykl a vždycky se trošku usmívám.