Avatar uživatele
Zlatý

Proč se jméno sv. Víta, národního patrona, objevilo v pojmenování neurologické choroby - tanec sv. Víta? Kdy asi?

Slavná katedrála v Praze. Mužské jméno - dnes jsem potkala jednu známou, má malého Vítečka.

Špatně se mně načítají stránky, takže vyhledávání je velmi zdlouhavé. V liště jsem nenašla.

Děkuji.
Doplňuji:
Nic proti Hanulce, ale její odpověď není odpovídající, mně nešlo o vznik tance, ale o původ choroby, jejíž vysvětlení je navíc převzaté z diskuze.

Fcoop vložil odkaz na správnou odpověď. I když mě zlobí počítač, hledala jsem sama, našla stejnou jako fcoop.

Vít vyléčil císařova chlapce z epilepsie, proto byla choroba po Vítovi pojmenovaná - podobala se tomu zběsilému tanci. Jenže kvůli pomalému načítání mně trvá vyhledávání dlouho, proto jsem to vzdala. Zatím jsem nenašla, v které době se toto pojmenování objevilo.

Ad suwa, uplatňuji reciprocitu, to je pravda, ale nikoliv za každou cenu.
Tedy Tvoje odpověď, stejně jako reakce Dr.Axl, že jsem dala body za špatnou, jsou neoprávněné. Ohodnotila jsem správnou odpověď. Hanulka by bod dostala kvůli tomu, že se snažila odpověď vyhledat. Všem odpovídajícím na svou otázku dávám bodyk pokud nejsou vyloženě špatné.

Vaše věc, že jste se nepřesvědčili o správnosti fcoopovy odpovědi, navíc z věrohodnějšího zdroje.

Menahrávám žádnému uživateli otázky ani nikdo mně. Každý má možnost odpovídat na původ úsloví a slov. Protože jde o můj obor, upřednostňuji jazykové otázky, na něž většinou odpovídám sama. Navíc otázky a odpovědi využívají i na odborných stránkách, např. Ptejte se knihovny.

Nechápu, že někdo může takto reagovat, když mě nezná. Navíc neoprávněně.

Ad Dr.Axl i suwa, měli jste oba možnost vyhledat správnou odpověď ...

Opakuji, kdo chce psa bíti, vždy si hůl najde...

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Podle legendy vyléčil Vít císařova syna z padoucnice.

http://www.abcsvatych.com/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

našla jsem toto

V polovině 14.století byla Evropa zachvácena strašným morem, tehdy nazvaným černá smrt. Mor se šířil velmi rychle od východu a vyvolával hrůzu. Lidé si nevěděli rady, a proto se uchylovali k pověrečným prostředkům, mezi nimiž byl i

tanec zvaný tanec svatého Víta. Muži i ženy šli za hudebníky a tančili do utrmácení, až padli vyčerpáním. Tento tanec působil nakažlivě, přidávali se stále noví tanečníci.

(Tancem svatého Víta byla později pojmenována nervová nemoc, kdy se nemocný svíjel a kroutil /Chorea minor Sydenham a epilepsie.

Zdroj: http://diskuse.doktorka.cz/tan ec-vita/archiv/20/


Avatar uživatele

Annas, prominte , ja se svoji inteligenci otazce ani odpovedim moc nerozumim , ale reagovat musim na " neco " jineho. !

Dr., Dr., Dr., ode dneska zacnu byt zla a dnesnim dnem u nas zacne ticha domacnost.
Komu annas dava palce a hvezdicky je jen a jen jeji vec.
Ja mam napriklad fcoopicka ( pardom fcoope ) rada a davam mu palce za to, ze ho mam rada. Mam rada i Barnajku , Andele ... chybi mi nase Berusinka ... ( ne tedy jen jenom pany )... mam rada vice uzivatelu a tem dam palec a annas take , i kdyby misto odpovedi napsali jenom tecku. :-)
Jde o muj pocit a nemam to tak tedy asi sama. Nekdo spolu sympatizuje. Tak nam to doprejte. Tedy - ja se nikoho ani neptam , jestli je to spravedlive.
Hrozi me rozvod. jeden v zivote uz mam za sebou a preziju i ten druhy.
-iv-
Doplňuji:
Ja to priznavam od sameho zacatku co jsem na odpovedich. Ale jsem tu sama za sebe. Delam to tak ze sve vlastni vule.
Nikdo nikdy si me o bod nerekl. Tak preci nemuze nekdo nekoho napadat za to, ze mu nekdo fandi a boduje ho. Vynadat muzete me , ale predem upozornuji, ze ja se nedam. Za svym si stojim . Nikomu tim doufam neublizuji.
Dalsi pripadne v diskuzi. -iv-


Avatar uživatele
Zlatý

Proč se jméno sv. Víta, národního patrona, objevilo v pojmenování neurologické choroby - tanec sv. Víta ?
.....V období baroka lidé strávili dlouhé hodiny klečením na dlaždicích kostelů a klášterů a přicházela období bakteriálních infekcí, hlavně streptokokových.
Následkem těchto infekcí, hlavně dýchacích cest a plic, se objevovala neurologická onemocnění, kterým se odborně říká chorea a která v té době dostala zvláštní název - tanec svatého Víta....

Spojitost je nabíledni. V Římské říši začalo v té době nechvalně známé pronásledování křesťanů císařem Diokleciánem. Přestože Vít vyléčil jeho syna z epilepsie, byl mučen a později popraven mečem.Později se také stal patronem lidí, nemocných epilepsií. Takže dohadování-epilepsie ano či ne, se mi zdá být mezi dospělými lidmi dětinské.

Celou další diskuzi, snad ani nebudu komentovat. Snad jen-člověk prezentující se tady jako vysokoškolsky vzdělaný, by si mohl odpustit překrucování faktů, užívání polopravd, pomluv a výmyslů, především ke člověku, který si to vůbec nezaslouží.
Svůj názor na toho uživatele, který, podle svých slov, nad námi ostatními vyčnívá a má snahu stát se hlavním arbitrem Odpovědí, jsem už několikrát vyjádřil, a nemíním v něm nic měnit.

Zdroj: jeden ze zdrojů-http://www.ceskateleviz e.cz/ct24/exkluzivne-na-ct24/o sobnosti-na-ct24/88698-morove- rany-na-nas/


Avatar uživatele
Zlatý

Pro Dr.Axl :
Tady nemůže být bodování objektivní, protože je reciproční....
Doplňuji:
Vždyť to -iv- přiznala, že uděluje body podle sympatií a moje poznámka nebyla adresná. Tady by se taky dalo uplatnit přísloví...Až budu potřebovat vědět co je "tanec sv.Víta", tak si to umím najít.
Mimochodem není to padoucnice, ale Sydenhamova chorea, která se projevuje nekontrolovatelnými trhavými pohyby a následuje obvykle pro revmatické horečce. Vypadá to, že žádná odpověď nebyla správná, internet taky neví všechno :-D


Avatar uživatele

Správnou odpověď doložila hanulka, smutné je, že i tazatelka dala přesto palec odpovědi chybné a zavádějící (a nejen ona).
Jak má být potom bodování objektivní!
Doplňuji:
Ale dámy, nač ta bouřka? Annas si vážím a připomínka měla být obecná a věcná. Vždyť minimálně ze slušnosti ostatní tazatelé dávají bod každému i za snahu odpovědět. Tady je ješte i v tuto chvíli hanulka neoprávněně ignorována a naopak iv dostala body za odtažitý komentář s otázkou nikterak nesouvisející.
Nejsem povrchní, proto jsem si pochopitelně oba odkazy nejdříve přečetl. V tom 1., liturgickém, se hovoří o legendě, zázracích a celkem třech možných verzích smrti sv. Víta, ale ani jedna zmínka o původu názvu.
Kdežto ve 2. serióznějším z medicíny je explicitní odkaz o 15. stol., kdy se teprve název začal používat. Pro úplnost doplňuji další odkaz též uvádějící až středověk. Takže konstrukce o vzniku pojmu již v 5. století je umělá, účelová a historicky ničím nedoložená. Samotný kontext legendy znamená fabulaci mající propagovat domnělé zázraky prvních křesťanů. Z tohoto pohledu nevím, zda je lepší pramen mýtů nebo vědecký text ze script pro UK, fakultu medicíny. Přece by naše vzdělané lékaře neučili nějaké bludy.
Takže resumé, pokud je v otázce proč a kdy, přinejmenším dobu hanulka situovala přímou citací, proč by tedy měla být náhle vydávána za chybnou? Až tu někdo doloží věrohodnější zdroj, teprve potom můžeme polemizovat a zpochybňovat.
http://leccos.com/…
P.S. A prosím, emoce nechme stranou a pokusme se držet meritu věci.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Kropitko, ja se tu chechtam JAKO blazen. :-))
My jsme vazne hrozna banda. ! Az je mi Dr. lito. :-)
-iv-

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

No iv, já se moc nechechtám, ale aspoň se o to pokouším,,,asi nějak tahle,,:-)
http://i3.cn.cz/…

Avatar uživatele

anonym

Jee ! Jste to vy ?? Takova krasna ?? Ja vas mela za stejnou osklivku jako jsem ja. :-)
-iv-

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

ne, to nejsem já,,svoji fotku bych sem raději moc necpala,,:-D

Avatar uživatele

anonym

Kropitko, aha ! Me to bylo hned nejaky podezrely. :-) -iv-

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Hmmm,hmmm, já nevím, proč zrovna u této otázky a bodování ohledně ní a jejích odpovědí je tolik kraválu. Tady si každý dělá co chce a jak chce, tak proč se to řeší zrovna u otázky od Annas, která má aspoň hlavu a patu( tím myslím otázku i Annas,,:-D)

Avatar uživatele
Zlatý

vagra

Kropitko máte pravdu, zcela očividně si vybírá otázky nebo odpovědi především Annas, aby je přinejmenším zpochybnil.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Vagro, díky za Vaše slova v diskuzi i vysvětlení v odpovědi.

Avatar uživatele

anonym

Kropitko - presne tak. ! -iv-

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Kropítko a -iv- - děkuji.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Ad suwa, já se neptala, co to je tanec sv. Víta, ale proč se tak choroba jmenuje. Takže opět špatná reakce.

Bod jsi nedostala za reciprocitu?

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Starší název pro epilepsii je padoucnice. Dívala jsem se do lékařského slovníku, takže fcoop uvedl starší název, ale to nemění nic na situaci.
Mě latinský název v tomto případě nezajímá, protože jsem se ptala na jazykovou stránku.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Sv. Vít je ochránce epileptiků. Tanec sv. Vita - takto se v různých dobách a v různých oblastech označovaly různé neurologické choroby. Nejčastěji se takto pojmenovávala epilepsie (padoucnice) právě kvůli tomu, že Vít epilepsii vyléčil. Až teprve moderní lékařská věda choroby rozlišila.

Až teprve později se pojmenování nemocí rozlišlov.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Omlouvám se, poslední nedokončenou větu jsem omylem nesmazala.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Potřebovala jsem sice původ znát včera, ale vzhledem k tomu, že počítač "stávkoval", stačilo mně vysvětlení, které uvedl jednak fcoop a jednak jsem zjistila u jedné známé -
různé neurologické choroby se označovaly stejně - viz můj příspěvek výš.
Dnes jsem zašla do knihovny a ve Slovníku České frazeologie si potvrdila, že odborné lékařské názvy mívají také neterminologická idiomatická (často lidová) pojmenování nemocí - na základě obraznosti, podobnosti, prvního nositele či toho, kdo chorobu vyléčil.
Tak je to i s tancem sv. Víta - podle Víta, který vyléčil chlapce z epilepsie. Podobně zaječí pysk, černá nemoc (Hippokratova nemoc), uherská nemoc atd.

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

-iv-,Váš doktor pěkně zlobí...Asi Vám s ním pomůžu.Dnes jsem byla se synem na Mikulášské besídce a jako Anděl našeptávala Mikuláši,kdopak zlobí a kdo je hodný.Pokud naší Annas nenechá na pokoji,zavolám na něj samotného Lucifera...
A Vy i Annas máte za moudrost,laskavost,vtipnost a lidskost u mě ten největší balíček...Na doktora je už přichystaný ten největší pytel...doktore bububu!!!
-iv- má pravdu,komu dává Annas paleček je jen a jen její věc. Já ho dávám a dávat budu také jen komu chci a za co chci.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Andělé, rovněž moc děkuji.

I když jsem stručná, poděkování Vám, iv i kropítce opravdu myslím upřímně a těší mě.

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

Annas,vůbec nemáte zač. Cítila jsem potřebu se Vás zastat,stejně jako iv a kropítko.Je nás tu koukám víc,co si všimlo,že se do Vás při sebemenší příležitosti rýpe. Je to už smutné...
Držte se :-) Máme Vás rádi! :-)

Avatar uživatele

anonym

Andele , diky za nabizenou pomoc. Ale ja si vystacim sama. :-)
Ve svem zivote nebojuji , a presto vitezim.

A to je podle me MOJE inteligence. ( alespon nejakou mam ) :-p :-)
A za moji zde mini emoci se rozhodne omlouvat nikomu nebudu. Nemam ani komu.
Skoda jen , ze jsem to uz nemohla dat jako dodatek pod moji odpoved , mozna bych dostala jeste nejake palce. :-)
Ja jsem tak rada nekdy pomstychtiva ... uplne se v tom vyzivam. :-) -iv-

Avatar uživatele

anonym

Ad andělé, tady přece nešlo o osobní bodování, ale který odkaz je blíže pravdy. Jinak se kaji, nikoho jsem se nechtěl dotknout a pokud jsem opravdu zlobil, tak si mne v pondělí čert odnese a budete mít ode mne pokoj. Ale i při cestě do pekla budu s Galilem hlásat "A přece se točí!" Pravda je jen jedna, navzdory zlobě, konzervatismu a tmářství.

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

Dr.Axle,tak co Lucifer,slíbil jste mu,že už budete hodný,hl.na Annas? Nebo jste stále hlásal "A přece se točí"?.
Nejsem bezchybná,proto také respektuju každý názor. Mám moc ráda Annas a opravdu si jí hodně vážím.Mě je jedno,jestli jsem zrovna ve virtuálním světě či skutečném,chovám se všude tak,jak to cítím. A už delší dobu cítím,že je na Annas neustálý útok.A necítím to pouze já sama,ale i další uživatelé. A na tom už něco bude...Myslím si,že vybudovat si úctu a respekt,se né každému podaří. Já respektuji i Vás,vždyt jak jsem kdysi psala,sama vím,že nejsem dokonalá. Jste vysoce vzdělaný člověk,o tom není pochyb.Učím se z Vaší opravdu bohaté slovní zásoby...Ale ani jednou mě nenapadlo,že bych na Vás hledala nějakou chybičku a hned ji ventilovala,jako Vy na Annas.Vždyt ona Vás také podporovala,je to moudrá a hodná žena.A jestli je přecitlivělá,tak právě proto,ji zbytečně neubližujme.Ještě jsem si tu nikdy nepřečetla,že by někoho ponižovala,vždy vše v klidu a na úrovni. Mrzí mě,že na ni hledáte doslova byt sebemenší maličkost a vypustíte ji do éteru. Vím,že to vždy nemyslíte zle,máte i svůj úhel pohledu,možná to si to snad ani neuvědomujete,ale nás je tu víc,co mají stejný a oprávněný úhel pohledu.
Nedovolím si Vás kritizovat a ani to tak nemyslím.Ale prosím,popřemýšlejte o tom...:-)

Avatar uživatele

anonym

Ad andělé a vagra, kdybych byl takový,jakého mne vidíte, asi by mi uživatelé neděkovali, viz odkaz:
http://www.odpovede.sk/…
S Luciferem jsme se dohodli, že budu formulovat zdrženlivěji, i když původní povzdech, že "je smutné, že bodování není objektivní" jsem mínil zcela neutrálně a obecně, možná v kontextu, že právě annas na to u sebe často žehrala.
(Ovšem ty rozbouřené emoce mají úplně jiné pozadí, mám pocit, že osobní, ale to bych tady nerad vysvětloval, právě abych nechtěně neublížil. případně ti pošlu malé vysvětlení do mailu, stejně jako pro iv).

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

Já myslím, že byste se měl zaměřit na pomoc tazatelům na odpovědích a tím plnit náplň těchto stránek. Je to lepší, než stále do někoho rýpat a pak složitě vysvětlovat v e-mailech svoje stanoviska a dohady o tom co, kdo a proč. Jen tu děláte horkou krev,,

Avatar uživatele
Zlatý

kropitko

A emoce tu bouříte vy, svou nadřazeností a tendencí neustále někoho upozorňovat na to, jak je tu dlouho, jak má pokládat otázky, jak bodovat apod...

Avatar uživatele
Zlatý

vagra

Pro Dr.Axla-
Každý, kdo si moji odpověď přečetl až do konce, zajisté zjistí, kdo tady překrucuje skutečnosti. V tomto případě moji odpověď překrucujete vy tím, že berete v potaz jen malou část mé odpovědi. Je zajímavé, že zrovna a pouze tu, která se vám hodí.
Ono handrkování, nebylo meritem poslední části mé odpovědi. Ta byla přece úplně o něčem jiném.
Je pravda, že se na slovenské verzi prozatím jako mentor neprojevujete. Pochybuji, že jde o setrvalý stav.
A zdrženlivě formulovat? To jste měl už dávno a celá tato diskuze, by vůbec nemusela být.

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Dr.Axle, měla jsem dnes být mimo, ale z cesty sešlo. Proto reaguji dřív, než jsem počítala. Nikdo Vám Vaše znalosti a vědomosti neubírá, jistě jsou pro mnohé uživatele přínosem. Také mě osobně těší, že na otázky fcoopa a mé odpovědi vkládá odkazy stránka Ptejte se knihovny, že dostávám poděkování na Ontole za vysvětlení původu příjmení i ostatních jazykových jevů... To je jedna stránka mince, ale tentokrát jde především o útok na mě, o neoprávněné nařčení. Já jsem ve Vaší poznámce necítila nic objektivní, protože jste 2x citoval, že jsem Hanulce nedala bod... Nebudu se opakovat ...

Čtu již po několikáté Vaši i Hanulčinu odpověď, ale stále v žádné z nich nenacházím, proč se uvádí v chorobě sv. Vít .... takže odpovědi nejsou opravdu správné...

Jako první uvedl název fcoop ve spojitosti se sv. Vítem. V druhé odpovědi to potvrzuje Vagra. Navíc já sama cituji ze slovníku a doplnila jsem, proč se u choroby objevilo jméno sv. Víta. Věděla jsem, že sv. Vít je patronem epileptiků. Navíc nikdo netvrdí, že pojem vznikl v 5. století, ale později na základě .... vysvětlila jsem. To se nedá bohužel doložit...

Pokládáte mě za tak omezenou, že neumím číst, že neumím porozumět jazykovědným informacím a etymologii????

Já nezačala útočit, nehovořím o soukromí, neodhalila jsem tajemství druhého a .... Domnívám, že jakékoliv nedorozumění je věcí mezi určitými jedinci a nemělo by sklouznot v ubližování a osočování ... já se jen bránila ... Také nezveřejňuji, že ...

Jak to napsal Pájo a já potvrdila - Axl 1 - zlý a útočný, Axl 2 - vyrovnaný, který dokonce nabídne smír... I když já jsem od Vás zatím neslyšela: promiňte, mýlil jsem se, vše dobré.... víc neuvádím ...
Jako Axl 1 jste pichlavý a útočný, jako Axl 2 si vše zdůvodníte, i když ... Proč hned nabízíte vysvětlení do mailu? Chcete se udělat hezkým v očích těch, kteří s Vámi nesouhlasí? Mně jste svůj postoj mailem nevysvětlil ...

Nebudu se víc obhajovat, málokoho zajímají odpovědí na odborné jazykové dotazy ...

Vypadá to tak, že zde není pro mě místo ...

Avatar uživatele

anonym

Navzdory stupňované hysterii, malá věcná připomínka, explicitní původ názvu je uveden v mém odkazu v závěru odpovědi:
Ottův slovník naučný, 9. řádka textu. Pokud to někdo nechce vidět, pak mi uniká kdo tady vlastně nechce uznat zjevný fakt. Annas i Kerberus uznávám jako lingvistickou autoritu, možná by stačilo zaslat dotaz na ÚJČ a snadno nás rozsoudí. Pokud se tak stane, s respektem a pokorou uznám skutečně odborné stanovisko. Zatím jste mne přesvědčili jen o osobních výpadech. Sám jsem Kerberus hájil před časem proti nespravedlivým ústrkům a vulgaritám a uznával její objektivitu a její znalosti oceňuji i nyní. Také jsem, na rozdíl od kosaaka a podobných, nikdy neužil žádný sprostý výraz. Souhlasím s iv, že se kritikou člověk učí, bez zábran uznám omyl na základě jasného argumentu. Bohužel takový tady dosud nepadl. Sám samozřejmě nejsem žádný profesor češtiny, jsem technik a proto dávám přednost racionálnímu zdůvodnění jako v běžné a regulérní oponentuře. Ovšem tady se strhla štvavá smršť, která nemá se střízlivou polemikou pranic společného. Chápu teď body suwy i barbakana i další názory těch, kteří raději volili jinou cestu než tuto zprofanovanou diskuzi.

Avatar uživatele
Zlatý

Andělé

Závist je průvodkyní slávy a lidé rádi utrhají na cti těm, které vidí příliš vynikat nad průměr.

Kdo se dívá z vrchu,dopadne tvrdě na zem.

Kdo se dívá na zem,nezakopne...

Avatar uživatele
Zlatý

annas

Dr.Axl, nebudu se dohadovat, sám jste vždy tvrdil, že je věc každého, kdo komu bod dá. Někdy nadělím od unáhleně, stane se. Naopak, správné odpovědi se totiž dost často neberou. Opakuji, za odpovědi na své otázky dám body každému odpovídajícímu, pokud není odpověď vyloženě špatná.

"Jsi-li čistý, hoď po mně kamenem."

Nechci vytahovat minulost, ale uvádím odkaz jen kvůli tomu, že jste mě nařkl z neobjektivnosti.

Chybná odpověď s bodem od Vás:

Janek66 - Tvarůžky už nejím, protože nestojí za nic.Dříve se vyráběly z tučného tvarohu, ale teď se dělají jen nízkotučné a to je ten problém že "nesmrdí" a nedají se uležet pěkně do "mazlavé" konzistence.Kde není tuk, není ani chuť!

Reakce Kerberus:
Ad Janek66
Tvarůžky se vždy vyráběly z netučného kyselého tvarohu, proto byly a zatím jsou nejdietnějším sýrem - mají do 1 % tuku stejně jako tvaroh.
Tučný tvaroh má nad 5 % tuku.
I v minulosti se při původní domácí výrobě sebrala z mléka smetana a ze zbylého zkyslého mléka se pak vyráběl tvaroh, homolky, syrečky čili tvarůžky.

Jak uvádí Kropítko, u ostatních se bodování neřeší, nevím, proč jste si opět vybral mě.

Jekyll a Hyde ...

http://www.odpovedi.cz/…

Avatar uživatele

anonym

Já psal o vyváženém bodování tazatele a ne uživatelů, ti ať si samozřejmě bodují dle vlastního uvážení. Vagra se zmiňuje o překrucování, tak tohle je zrovna názorný příklad. A úplně jste v afektu a rozhořčení utekli od původní věci, a sice normální a věrohodný odkaz průkazně dokládající vznik pojmu, to tady dosud nepadlo. Takže má v tomto vagra pravdu, že se diskuze zvrhla ve zbytečné dětinské handrkování o ničem.

Avatar uživatele

anonym

Dr., ja jen za sebe : Ze co pise vagra je jeho nazor. A je to ok. Jeho nazor a i vas tedy je , ze tato diskuze je detinske handrkovani o nicem. Je to vase pravda.
Ja ale tuhle diskuzi vidim jinyma ocima , jinym srdcem , jinymy pocity .
Mam na ni tedy zcela odlisny nazor . A to je pravda.
Tak : A kdo ma tedy ted tu pravdu , kdyz ji kazdy vidime jinak. ? -iv-

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3212
Zlatý quentos 1422
Zlatý mosoj 1385
Zlatý Drap 1204
Zlatý Kepler 935
Zlatý led 717
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.