Kepler

Proč se jména některých umělců necitují jejich příjmením?

Rembrandt van Rijn je Rembrandt, Publius Ovidius Naso je Ovidius, Michelangelo Buonarroti je jenom Michelangelo a Leonardo da Vinci jen Leonardo.

Nejlepší odpověď
led

Používajú sa mená, ktorými označujú svoje diela, prípadne, pod ktorými sú známi. Platí to aj dnes. Veľa umelcov poznáme podľa ich prezývok, umeleckých mien a nie podľa ich občianských mien. https://najky.sk/15-celebrit-ktori-pouzivaju-umelecke-mena-vies-kto-je-tim-bergling-alebo-onika-tanya-maraj/

V prípade menovaných maliarov a Ovídia ide o mená, pod ktorým boli známi vo svojom čase. Pri označovaní, oslovovaní sa v ich dobe používalo len meno, prípadne titul. Predstavte si, že by ste museli použiť ich celé mena a pol dňa by ste ich len vyslovovali, kym by ste sa dostali k pozdraveniu
Michelangelo = Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni
Rembrandt = Rembrandt Harmenszoon van Rijn
Leonardo = Leonardo di ser Piero da Vinci
Ovidius Naso = Publius Ovidius (Naso je Ovidiova prezývka – Ovidius nosáč)

Malá poznámka:
Starý pán Johannes Kepler tiež nemal najmenší nos. Bol to Kepler Naso? 🙂

Další odpovědi
Edison

Jestli nejde o to, jak svá díla signovali.

anonym

Setkal jsem se i s citací celého jména. Důvod vidím v tom, že byli ve svém oboru jedineční a když se řekne Leonardo, tak si lidé vybaví da Vinciho. Faktem je, ze i di Capria.

Kepler

Třeba Ovidius sám sebe nazýval Naso. Jedna jeho knížka poezie končí slovy „Naso byl učitel můj“ (Umění milovati).

Kepler

Keplera se nikdo neodvážil počastovat přezdívkou „Nosáč“. Ani mně, mé skromné reinkarnaci. Ale říká se, že velkolepý nos znamená i velkolepou a silnou osobnost. Však to znáte z filmu Kurvahošigutentag, tam to byla přímo ikona!

marci1

Ten Kepler byl vůbec zajímavý. Dětství prožil s matkou v dědově hostinci a měl 10, slovy deset dětí! 🙂
A to:
Ludwig Kepler
Sebald Kepler
Friedrich Kepler
Margareta Regina Kepler
Hildebert Kepler
Cordula Kepler
Heinrich Kepler
Fridmar Kepler
Susanna Kepler
Katharina Kepler

led

Teda maestro Kepler, veď vy ste v počte detí vážny konkurent slovenskému „Otcovi“ Borisovi".