Anikitos

Proč se ještě dnes používá termín ”Sedm moří” (Seven Seas) pro světové vodstvo?

Hlavně v anglicky mluvících zemích je to používané – často to slyším v TV seriálech a písničkách.

Myslím, že to pochází už někdy ze Sumeru, ne, ale není divné používat to v dnešní době, když je název ”Sedm moří” pro světový oceán docela nepřesné (máme 5 oceánů a ”o něco” víc než sedm moří…)? :'D
Už by to mělo být bráno spíš jako takový básnický název…

Nejlepší odpověď
annas

„Sedm moří“ (jako v idiomu „plavba sedmi moří“) je starodávnou frází pro všechny světové oceány . Od 19. století byl termín zahrnut do sedmi oceánských vodních těles:

v Arktickém oceánu, severním Atlantském oceánu, v jižním Atlantském oceánu, v Indickém oceánu, severním Tichém oceánu, jižní Tichý oceán, jižní (nebo antarktický) oceán

Termín „sedm moří“ se objevuje již v roce 2300 př. n. l. v hymnii 8 Sumerian Enheduanna bohyni Inanna .
Mezopotámci byli první v historii astronomie, kteří vedli záznamy o pozorovaných sedmi pohybujících se objektech v nebesích – sedmi klasických planetách / sedmi nebesích – a spojili je se svými sedmi mři.

Středověká koncepce sedmi moří má původ v Řecku a Řecku . Ve středověké evropské literatuře se sedm moří vztahovalo na moře – viz odkaz
atd.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Seven_Seas

Moderní seznam sedmi moří, který je nejvíce široce přijímaný geografy, ve skutečnosti uvádí seznam oceánů:

Severní Atlantický oceán: část Atlantického oceánu ležící především mezi Severní Amerikou a severovýchodním pobřežím Jižní Ameriky na východě a Evropou a severozápadním pobřežím Afriky na západ.

Jižní Atlantický oceán: jižní část Atlantického oceánu, rozprostírající se na jih od rovníku k Antarktidě.

Severní Tichý oceán : severní část Tichého oceánu, rozprostírající se od rovníku k Severnímu oceánu.

Jižní Tichý oceán: Dolní část Tichého oceánu, dosahující jižně od rovníku k Antarktidě.

Arktický oceán: nejmenší ze sedmi moří, obklopuje severní pól.

Jižní oceán: také známý jako Antarktický oceán, skládá se z jižních částí Pacifiku, Atlantiku a Indických oceánů a jejich přítokových mořích. Je to nejnovější oceán, který byl jmenován Mezinárodní hydrografickou organizací v roce 2000.

Indický oceán: se rozkládá na více než 6200 mil (10 000 km) mezi jižními cípy Afriky a Austrálie.

Fráze „plachtění sedmi moří“ má různé významy pro různé lidi v různých dobách v historii. Termín „sedm moří“ je uveden starými hinduisty, čínskými, perskými, římskými a jinými kulturami. Termín historicky odkazoval se na vodní útvary podél obchodních cest a regionálních vod; ačkoli v některých případech jsou moře mýtickéá, nikoli skutečné vodní útvary.

Termín „sedm moří“ se vyvinul tak, aby se stal obrazovým termínem pro popis námořníka, který navigoval po všech mořích a oceánech světa, a nikoliv doslova sedm.

atd.
https://www.li­vescience.com/27663-seven-seas.html