vlk samotař

Proč se játra při přípravě nesmí solit.

Doplňuji:
To vím,ale důvod proč tvrdnou když jiné maso neztvrdne.

Nejlepší odpověď
iceT

JÁTRA

Proč játra ztvrdnou, když se před pečením nebo smažením osolí?

Všimli jste si, že se vaječný bílek ve vodě vysráží, jakmile ji osolíte? To proto, že bílkoviny se sbalily do menších, pevnějších a málo rozpustných útvarů. Totéž dělají i na povrchu osolených jater, který právě kvůli tomu trochu tvrdne. Navíc má ale koncentrovaný solný roztok sklon se sám ředit procesem zvaným osmóza, a tak „vytahuje“ z živočišných i rostlinných tkání vodu. Právě proto se rosí třeba osolená zelenina, ale také se kvůli tomu odvodňují předem osolená játra na pánvi, takže pak nejsou tak šťavnatá a měkká.

Nemoc cirhóza neboli tvrdnutí jater má zcela jinou příčinu: jaterní buňky ztrápené alkoholem, jedy nebo virovou infekcí při ní zanikají a nahrazuje je tuhá vazivová tkáň.

Zdroj: http://www.babske-rady.com/clan­ky/vite--ze..../

Další odpovědi
Illines

Na masle delana jatra neztvrdnou,jatra do horkeho masla a klidne osolit.Vyzkouseno.

brillant

Játra solíme, až když jsou měkké, těsně před podáváním. Kdybychom je osolili dříve, zůstaly by tvrdé.

Zdroj: http://zeny.e15­.cz/clanek/vy­ziva/jak-spravne-solit

hanny 2

Je to blbost,poslechněte si odborníka!

http://tescoma­.nova.cz/clanek/no­vinky/skola-vareni-hovezi-jatra-na-slanine-18-5-2012.html

briketka10

zhořkla by..
já je připravuji na máslíčku :D
Doplňuji:
ahá tak pardón omlouvám se :(
já je solím nakonec, ale aspoň
to teď vím díky hanulko :))

hanulka11

nezhořkla , ale ztvrdla- solí se až nakonec

redy

sou to přece játra ne? :DDDD (to je ktomu doplnění.)

:)))

briketka10

tak hanny 2 v tom je ten fígl :DD

cochee

No tak já nevím, ten Vodochoďák tvrdí, že játro ztuhne při příliš dlouhé tepelné úpravě – důležitě to smaží jedinou minutu a pak je dá do trouby na 10 minut. A ty kousky v té omáčce taky vaří se zásmažkou 10–12 minut. Trošku protimluv IMHO.