Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se hospodářské krize opakují jen posledních asi sto let?

Ekonomické krize jsou součástí hospodářského cyklu, opakují se, ale jen od začátku 20. století, proč ??

Předtím záležely ekonomiky na tom, jak s ní vlády uměly zacházet. Teď je prostě jednou ekonomika na vrcholu a jindy na dně, v cyklu. Proč tomu tak je??

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Extrémně stručně řečeno, ekonomické krize jsou důsledkem možnosti rychle a efektivně a bez omezení hromadit majetek.
Nicméně jsou tady již déle než 100 let, první celosvětová krize byla v roce 1873. Jejím výsledkem byl vznik marxismu a komunismu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Ekonomick%C3%A1_krize

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Hospodářské krize samozřejmě neexistují jen posledních sto let! Jen dříve je způsobovaly jiné faktory (války, příírodní pohromy) než v moderní domě (krachy na burzách, inflace atd.).


Avatar uživatele
Zlatý

Přesně jak píše dubraro, krachem na vídeňské burze (9.5.1873, to se dobře pamatuje - jako osvobození Prahy ;) :D) započala SVĚTOVÁ hospodářská krize, jež mimo jiné vyvolala/uspíšila kartelizaci v Rakousko-Uhersku (tedy především v českých zemích).

Mimochodem takových krizí tu bylo. Typicky krize ze "zlaté inflace" po objevení Ameriky (a následném masivním dovozu zlata do Evropy) atd.

Na otázku PROČ to tak je NEJDE přiměřeně stručně odpovědět, je to spíš záležitost na několik semestrů. A i tak se STEJNĚ nemusíš dobrat odpovědi, protože různé školy na to mají různá náhledy (např. monetaristé vs [neo]keynesiánci atd.). :)


Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že se to jen nesledovalo... Plus - máme teď globální hospodářství. Dřív si každý hrál na svém písečku, teď největším dodavatelem do střední Evropy je Čína, polovičku Republiky vlastní Němci, druhou Rusové, třetí Čína... ;-)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Pokročilý

DoTazatel

Pepa 25 -- to je právě ono, ty krize dřív byly, ale jen kvůli velkým (nečekaným) výdajům státu, jako třeba na válku a její důsledky anebo inflaci způsobenou třeba objevením velkého ložiska nějakého drahého kovu. Ale nebyl to cyklus a dnes (já nevím asi posledních 150 let) se to opakuje po několika letech, a to je to, co nechápu?! Navíc jsou to většinou globální krize.

Avatar uživatele
Bronzový

Pepa25

Krize se opakovaly odjakživa, třeba kvůli přírodním pohromám (ty jsem také jmenoval), už v bibli se píše o letech dobrých a špatných a je insitut odpouštění dluhů (z minulé krize). Ekonomů zkoumajících ekonomické cykly je hodně a jednoznačný závěr nemají. Také se ukazuje, že některá opatření hospodářské politiky státu spíš krizi přivolávají (např. podpora hospodářství může ekonomiku "přepálit"). Proč jsou krize globální je jasné: protože existuje globální ekonomika (když byla v Holandsku tulipánová horečka, tak se Japonska nedotkla, protože Japonci si tulipány koupit tehdy nemohli - zatímco dnes si může koupit třeba bitcoin kdokoliv z celého světa).

Avatar uživatele
Pokročilý

DoTazatel

Díky. :)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 1053
Zlatý ivzez 525
Zlatý mosoj 493
Zlatý Hlada 345
Zlatý gecco 271
Zlatý Kepler 255
Zlatý annas 250
Zlatý led 209
Bronzový Pepa25 203
Zlatý standa 202

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.