DoTazatel

Proč se hospodářské krize opakují jen posledních asi sto let?

Ekonomické krize jsou součástí hospodářského cyklu, opakují se, ale jen od začátku 20. století, proč ??

Předtím záležely ekonomiky na tom, jak s ní vlády uměly zacházet. Teď je prostě jednou ekonomika na vrcholu a jindy na dně, v cyklu. Proč tomu tak je??

Nejlepší odpověď
dubraro

Extrémně stručně řečeno, ekonomické krize jsou důsledkem možnosti rychle a efektivně a bez omezení hromadit majetek.
Nicméně jsou tady již déle než 100 let, první celosvětová krize byla v roce 1873. Jejím výsledkem byl vznik marxismu a komunismu.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ekonomick%C3%A1_kri­ze

Další odpovědi
Pepa25

Hospodářské krize samozřejmě neexistují jen posledních sto let! Jen dříve je způsobovaly jiné faktory (války, příírodní pohromy) než v moderní domě (krachy na burzách, inflace atd.).

aliendrone

Přesně jak píše dubraro, krachem na vídeňské burze (9.5.1873, to se dobře pamatuje – jako osvobození Prahy ;) :D) započala SVĚTOVÁ hospodářská krize, jež mimo jiné vyvolala/uspíšila kartelizaci v Rakousko-Uhersku (tedy především v českých zemích).

Mimochodem takových krizí tu bylo. Typicky krize ze „zlaté inflace“ po objevení Ameriky (a následném masivním dovozu zlata do Evropy) atd.

Na otázku PROČ to tak je NEJDE přiměřeně stručně odpovědět, je to spíš záležitost na několik semestrů. A i tak se STEJNĚ nemusíš dobrat odpovědi, protože různé školy na to mají různá náhledy (např. monetaristé vs [neo]keynesiánci atd.). :)

Dochy

Myslím, že se to jen nesledovalo… Plus – máme teď globální hospodářství. Dřív si každý hrál na svém písečku, teď největším dodavatelem do střední Evropy je Čína, polovičku Republiky vlastní Němci, druhou Rusové, třetí Čína… 😉

DoTazatel

Pepa 25 – to je právě ono, ty krize dřív byly, ale jen kvůli velkým (nečekaným) výdajům státu, jako třeba na válku a její důsledky anebo inflaci způsobenou třeba objevením velkého ložiska nějakého drahého kovu. Ale nebyl to cyklus a dnes (já nevím asi posledních 150 let) se to opakuje po několika letech, a to je to, co nechápu?! Navíc jsou to většinou globální krize.

Pepa25

Krize se opakovaly odjakživa, třeba kvůli přírodním pohromám (ty jsem také jmenoval), už v bibli se píše o letech dobrých a špatných a je insitut odpouštění dluhů (z minulé krize). Ekonomů zkoumajících ekonomické cykly je hodně a jednoznačný závěr nemají. Také se ukazuje, že některá opatření hospodářské politiky státu spíš krizi přivolávají (např. podpora hospodářství může ekonomiku „přepálit“). Proč jsou krize globální je jasné: protože existuje globální ekonomika (když byla v Holandsku tulipánová horečka, tak se Japonska nedotkla, protože Japonci si tulipány koupit tehdy nemohli – zatímco dnes si může koupit třeba bitcoin kdokoliv z celého světa).

DoTazatel

Díky. :)