michalds

Proč se hektar značí „ha“ a ne „he“?

Nejlepší odpověď
annas

Ještě původ slov podle Etymologického slovníku

Nejde o slovo českého původu.

hektar – zkratka je složená z prvního písmenka (symbolu) pro sto (h) a slova ar.

Tedy hektar = 100 arů.. Z fr. hectare a to uměle z řeckého. hekatón ‘sto’ a fr. are.

Z řeckého hekatón sto se používá předpona hekto-, jejím symbolem je h.

ar ‘jednotka plochy’. Z fr. are (vytvořeno za Velké fr. revoluce) a to podle lat. ārea ‘prostranství’.

Proto h + a = ha = hektar.

Další odpovědi
Kepler

Protože je to složenina ze slov hekto (předpona pro 100) a ar (10×10 = 100 m2)
Hektar = 100 arů.

cochee

Protože hektar je jednotka násobná ze základní plošné jednotky ar (což je rovno sto čtverečním metrům) a ar má značku ‚a‘. Předpona hekt(o)- znamenající stonásobek má zase značku ‚h‘, podobně jako u jednotek litr ‚l‘ a hektolitr ‚hl‘, takže složenina značek ‚h‘ a ‚a‘ je ‚ha‘. Jak prosté, milý Watsone.