Kepler

Proč se EU nebrání dovozu čínských šmejdů zvýšením dovozních cel jako USA?

Už to vedlo k likvidaci stovek tuzemzkých firem. Nejde jen o drobné nekvalitní a levné výrobky, ale i o ohrožení těžkého průmyslu u nás i v celé EU.
https://www.in­fo.cz/cesko/ces­ku-hrozi-ze-prijde-o-unikatni-jadernou-technologii-44063.html?ut­m_source=www.sez­nam.cz&utm_me­dium=sekce-z-internetu

Nejlepší odpověď
autacek

To, že české firmy nejsou schopny obstát v konkurenčním boji chceš řešit tak, že normálním smrtelníkům zdražíš možnost nákupu z ciziny? Co má těžký průmysl společného s drobnými výrobky, u nichž soudný člověk předpokládá naprosto úměrnou kvalitu k jejich ceně?

EU by se spíš měla zamyslet nad tím, zda-li místní nařízení, limity a byrokracie nás v celosvětovém měřítku neposouvají k absolutní světové nekonkurences­chopnosti.

Vyšší cla znamená v konečném důsledku jen další zdražení, které odnese obyčejný člověk. Nemáš ani ponětí, kde všude by se to projevilo.

Další odpovědi
Vojta24

„čínských šmejdů“ ? Tohle je dost nepravdivé škatulkování Keplere, vyrábí tam totiž všichni i ti, které považuješ za „špičkové“ a „značkové“ – pokud tam nakupuješ výběhový šmejd tak si prostě jen neumíš vybrat. Obejít se bez nich opravdu není tak jednoduché. Má to smysl pro trhy jako USA které pro jejich zboží vždy vyrábí vlastní substituty (výrazně dražší, třeba i hůře vybavené ale vyrábí), co ale my ? K čemu tady máme substituty ? Díky Babišovi tu vyrábíme pár karcinogeních svinstev typu roundup, které Evropa záhy zakáže protože se lidem přestane zamlouvat že jakákoliv procházka poblíž pole je spojena s intenzivní rudou vyrážkou a všechno ostatní tu patří němcům, francouzům, číňanům – my tam jenom kroutíme u pásů za podprůměrnou mzdu a zisky putují jinam.

Bobek 2

A proč by tuzemské či evropské šmejdy měly být zvýhodňovány před čínskými šmejdy? Proti šmejdům by bylo nutné bojovat kvalitativními normami a jejich důsledným uplatňováním, ne dovozními cly.

anonym

Jinými slovy vlastně navrhuješ aby Evropa poslušně sklapla podpadky a udělala přesně to co po ní Trump chce. Při veškeré úctě k USA (je to významný politický, strategický i obchodní spojenec) mají aktuálně v čele prezidenta jehož strategické myšlení je na úrovni vesnického idiota, který je schopen lidem tvrdit že 1+1 jsou tři a ještě to natisknout na rudé kšiltovky. Nenechme se zatáhnout do jeho obchodní války kterou spustil jenom proto, že je to impulzivní egocentrik který neumí včas domýšlet všechny důsledky a jako správný egocentrik zcela odmítá přiznat že začít s ní bylo sice účinné volební heslo ale naprosto mizerná strategie a chyba. K ničemu takové uvalování cel na dovoz není, protože Čína na to vždy reaguje recipročně a uvalí cla ve stejném objemu zase na evropský export, paradoxně tím poškodíte své vlastní firmy které budou kvůli omezení exportu krachovat a propouštět, podobné škody sice způsobíte i na druhé straně ale nic tím nevyřešíte, jen uvrhnete světovou ekonomiku do recese. Je to typicky nedomyšlená RealTrumpovská strategie, která se sice moc líbí jeho krátkozrakým voličům, ale v důsledku způsobí pouze škody na obou stranách, zhorší vztahy, přiškrtí komunikační kanály a k ničemu pozitivnímu reálně nepovede. Proto je dobře, že se Evropa do této „strategie“ z hlavy přerostlého dítěte, co se náhodou stalo prezidentem moc nezapojuje.

Ametyst

Protože EU přistoupila na globalizaci a domácí problémy zásadně neřeší. Čínské výrobky si tam nechává vyrábět pro náš trh západní Velký Byznys: vyrobit co nejlevněji za účelem zisku je prvotní zájem. EU přece řeší problémy roku 2050.

Kryšpín

To by EU začalo silně kulhat. Díky júanu si mohou kapitalisté dovolit více prodat za méně peněz z důvodů levná pracovní síla, početná pracovní síla.
Na př. giganti kteří rejžují v Číně Sony, Microsoft, Canon, Apple, Samsung a stovky dalších.
Dále rudá Čína neúčtuje poplatky za export dokonce je dotuje no a hlavně využívá lodní dopravu lodě nemají katalyzátory / doufám že jim to Greta v Pekingu nandá /.
Těžko odhadnout kdo jim nejvíce umožnil ovládnout světový trh na věčné časy.

elkon

Vše je otázkou nabídky a poptávky. Pokud se budou kupovat šmejdy (naše, nebo cizí), tak budou na trhu. Jak jednoduché. Pokud český člověk bude nakupovat bez přemýšlení a dívat se jen na cenu, tak se to nezlepší.

Kepler

Tak fajn, budeme nečinně čekat, až Čína evropský průmysl zlikviduje úplně a pak nám to teprve pořádně osolí i cenově, páč budou mít monopol. Jinak nejvíc souhlasím s Bobkem.

Ametyst

Jak řekl vloni bývalý prezident Klaus: EU vykazuje ekonomický růst zhruba na úrovni Somálska. 🙂

anonym

Když si nebudou moci uživatelé koupit chytrý telefon z číny, jaký český výrobce jim jej nabídne ? … aha, žádný není. To je záhada. A stejné je to v drtivé většině technologických odvětvích, buď importujete nebo nemáte prakticky nic a pokud si omezíte cly dovoz z číny, jednoduše se tím pouze donutíte kupovat výrazně dražší, funkčně však stejné produkty z jiných zemí ale určitě ne místní české produkty, protože takové často ani neexistují … rozprodali jsme prakticky všechy výrobní kapacity které tu trochu fungovaly. Názorný příklad je třeba poslední případ s hrou pro virtuální realitu LIGHTSABRE od českých autorů, sotva se ukázalo že jde o úspěšný produkt, okamžitě byl prodán a už to český produkt není, takhle je to tu se vším, skoro už není co podpořit – jsme montovna.

anonym

Tím chci říct hlavně to, že i kdyby EU zahájila nějakou celní válku s Čínou tak konkrétně česká republika tím nezíská vůbec nic a pouze se jí import na kterém je závislá výrazně prodraží.

Mc Merkurion

ETA je už taky v číně …