TEREZA.B

Proč se elektrony obíhající okolo jádra atomu nesrazí?

Nejlepší odpověď
jáára

protože mají stejnej náboj tak se odpuzují??
ze školy sem už 17let mimo

Další odpovědi
rigormortis

Elektrony mají v atomu stanoveny pevnou dráhu kterou nemohou opustit (Bohrův model atomu) a tudíž se nemohou ani setkat.
Tato dráha není fyzická, jeto pouze výčet pravděpodobnosti výskytu elektronu.

Kelt

Každý elektron má vlastnosti vlny a částice, vlastně se nedá přesně určit poloha a rychlost, to vyplývá z principů neurčitosti a z teorie relativity. Elektron obsahuje elementární náboj a podle Coulombova zákona se náboje přitahují silou úměrnou součinu nábojů a klesající se čtvercem vzdálenosti, a pokud jsou tyto náboje souhlasné, dochází k odpuzování těchto nábojů podle stejných pravidel. Jádro atomu má kladný náboj, elektron má záporný náboj. Proč není elektron přitažen do jádra? Protože elektron obíhá po určitých přesně vymezených drahách, kde nevydává energii. Zde platí zákony kvantové fyziky

ted_sg

Proč by se nesrazili? Samozřejmě jako bodové částice se prostě z názvosloví nemůžou potkat přesně na jednom místě (navíc fermiony, ale v atomu má každý elektron jiné kvantové číslo), ale můžou se dostat velice blízko.

Navzájem se sice odpuzují, ale taky se mohou pohybovat obrovskou rychlostí (v atomu zlata už se to blíží rychlosti světla), takže s určitou pravděpodobností se můžou přiblížit na libovolně malou vzdálenost.

No ale elektrostatické odpuzování roste do nekonečna pro nulovou vzdálenost, dřív nebo později je ta síla zastaví a odrazí od sebe.

Dochy

rigormortis: Nemůžeš (tedy čistě teoreticky, prakticky se Ti to zřejmě podařilo) v jednom příspěvku napsat, že mají pevnou dráhu kterou nemohou opustit a pak hned, že jde pouze o pravděpodobnostní model. Tento pravděpodobnostní model rozhodně nevylučuje křížení a prolínání drah elektronů a tudíž sám o sobě ani nezaručuje že nedojde ke srážce.