Anikitos

Proč se Elektřin komplex jmenuje po Élektře?

Oidipův komplex po králi Oidipovi bych chápal, ale tento… :/ Élektra nechovala ke svému otci Agamémnonovi ”takovou” náklonost a matku nenáviděla, protože ho zradila a sama zabila. Chtěla jen spravedlnost.

Jde tu jen o to, aby měl ”Oidipovský komplex” svůj protějšek v bájích a jedná se tedy jen o další takové ”vypůjčení” antických (bájných) jmen pro nesouvisející věci, které nesou jejich pojmenování?

Kde se toto pojmenování vlastně vzalo?
”Oidipus” je myslím od Freuda…

Nejlepší odpověď
annas

Podobná otázka je v archivu, kde najdete vysvětlení.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rozpracoval-nekdo-nejak-vice-do-hloubky-myslenku-ohledne-opakovani-se-rysu-u-partneru-v-zavislosti-s-prvni-laskou

" Elektřin komplex (komplex Elektry) byl formulován C. G. Jungem jako ženská verze oidipovského komplexu, zdůrazňující afektivní vazbu dcery k otci. Pojmenován podle mytické dcery krále Agamemnona a jeho manželky Klytaiméstry."

--
"Elektřin komplex (oidipovský komplex u děvčat) – Freud ho příliš nepopisoval, protože předpokládal, že se jedná o stejný proces. Rivala vidí děvčata v matce, rozřešení je tedy v identifikace s matkou .

Pojem zavedl Carl Gustav Jung a příliš se neujal.
--,
Tento komplex vychází ze Sofoklovy traagédie Elektra, jejíž hlavní hrdinka nenávidí svou matku, vražedkyni otce. Elektra si otce zidealiztovala a zůstala mu věrná i po jeho smrti. Elektřina matka totiž žila s milencem.

Další odpovědi
da ny

Protože jej takto označil/nazval švýcarský lékař.
https://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/elek­trin-komplex
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Carl_Gustav_Jung
„Elektřin komplex (Podle Elektry, postavy z řecké mytologie, dcery Agamemnonovy). (C.G.Jung, 1913). Přehnaná vazba dcery na otce. Nepřátelství k matce. Analogicky k oidipovskému komplexu se týká erotických vztahů mezi otcem a dcerou. V psychoanalytické teorii hraje důležitou roli. Z důvodu naprosté analogie k oidipovskému komplexu se však i u ženských jedinců hovoří o oidipovském komplexu.“ "
https://www.ob­cankari.cz/edu­kacni-material-oidipuv-elektrin-komplex

Dotek múzy

Jde o zrcadlení. Podvědomá reakce. Možnost získat si ocenění otce, který dceři nevěnoval láskyplnou pozornost. Otci, který neocenil její krásu. Možnost „pomstít se“ matce, na kterou žárlila. Jde o projev nezralosti. Má své hlubší, duchovní důvody a zásadním způsobem poškozuje společnost. Vyvolává soutěživost mezi ženami nejen ve svém rodu.