Kelt

Proč se dva různé státy jmenují v angličtině stejně? Není v tom probléím?

Jeden ze států USA – Georgia a Gruzie, která se nachází na Kavkaze, mají v angličtině stejné jméno Georgia. Mají ty země něco společného? Proč je společný název? Každá je na jiné polokouli, ale přesto mi to vrtá hlavou. Díky za vysvětlení.

Nejlepší odpověď
annas

Jiří – jeho jméno (George, Georgius) je odvozeno z řečtiny, kde slovo
„geos“ znamenalo zemi, „orge“ stavět; čili již jméno samo vyjadřovalo pozitivní princip. Jméno převzala Georgie, tedy Gruzie,
Svatý Jiří se stal patronem Gruzie.

Romana Vítková, magisterská práce – Svatý Jiří ve světle doby – MU, FF Brno, 2008
http://is.muni­.cz/th/109903/ff_m/Sva­ty_Jiri_ve_sve­tle_doby.pdf

Proč sv. Jiří patronem Gruzie?

Gruzie – od 4. stol. křesťanská, patronem sv. Jiří

Název Georgia (Sakartvelo v gruzínštině ) Je anglický název z Gurj, odvozený z perského slova od hrdinských činů lidí, kteří bojovali proti nepříteli stejně jako sv. Jiří.

Podle jednoho mýtu St. GEORGE byl rozřezán na 365 kousků poté, co padl v bitvě, ale každý kus jeho kus byl rozházený po celé zemi. Krvavá bitva v Gruziii trvala 365 dní.
Podle jiného mýtu se , Saint George přičinil o podporu Gruzie, tedy i vítězství v bitvě DIgori nad Seldjukovou armádou a při gruzínském povstání proti perské nadvládě. Proto je Saint George považováný Gruzinci za symbol národně osvobozenecké­ho boje

U gruzínského zdroje

http://caucasus-pictures.blog­spot.cz/2012/08/­sankt-georg-saint-george-tiflis.html

Jinak stát Georgia (USA) je pojmenovaný po jiném Jiří – po britském králi Jiřím II. (George II of Great Britain).
Jeden z mnoha zdrojů
http://chcido­ameriky.cz/stat-georgia

Další odpovědi
Pepa25

Georgia je pojmenována podle králi Jiřím II., které vládl v r. 1732, když Georgia vznikla. Proč se Gruzie v neslovanských jazycích jazývá Georgia (vč. různá¨ých modifikací) není úplně jasné, anglická wiki uvádí (viz zdroj) 3 varianty: od sv. Jiří, z lat. georgicus (zemědělský), z perského gorgan (vlk, země vlků).

Zdroj: http://en.wiki­pedia.org/wiki/Na­me_of_Georgia