Avatar uživatele
Lenjička

Proč se druhý den v týdnu jmenuje úterý?

Pndělí je po neděli, středa je ve středu týdne, čtvrtek je čtvrtý, pátek pátý, v sobotu je Sabath a v neděli se nic nedělá. Proč je ale druhý den úterý? :-) Děkuji!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? iwetax, rynek878, flodur, BettynQa, hanulka11, RQLM před 4097 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
rynek878

Úterý – vzniklo z praslovanského (resp. staročeského „vterý“) výrazu pro „druhý“. Kromě češtiny je druhým dnem také pro čínštinu (礼拜二 星期二), maďarštinu (kedd)či ruštinu (вто́рник). Jako třetí v pořadí jej nazývá např. novořečtina Τρίτη nebo arabština. Zajímavá pojmenování vznikají v portugalštině, která úterý označuje doslova jako „třetí den po odpočinku (sabatu) terça-feira. Podobně také vznikají pojmenování pro ostatní portugalské dny v týdnu.

Zdroj: http://www.jazyky.com/content/ view/860/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu. V českém občanském kalendáři se počítá za druhý den týdne, ale v tradičním židovském a křesťanském kalendáři se považuje za den třetí.

Název dne pochází ze staročeského vterý, což znamená "druhý" (původně ve významu "druhý den po neděli

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/% C3%9Ater%C3%BD

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Jak píše hanulka11, význam "druhý" lze vidět i jako číslovku v ruštině, stejně i pojmenování dne v tomto jazyce, nebo v případě českého pojmenování sekundy.
Poznámka: Ve středu našeho týdne je čtvrtek!

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost