Lenjička

Proč se druhý den v týdnu jmenuje úterý?

Pndělí je po neděli, středa je ve středu týdne, čtvrtek je čtvrtý, pátek pátý, v sobotu je Sabath a v neděli se nic nedělá. Proč je ale druhý den úterý? 🙂 Děkuji!

Nejlepší odpověď
rynek878

Úterý – vzniklo z praslovanského (resp. staročeského „vterý“) výrazu pro „druhý“. Kromě češtiny je druhým dnem také pro čínštinu (礼拜二 星期二), maďarštinu (kedd)či ruštinu (вто́рник). Jako třetí v pořadí jej nazývá např. novořečtina Τρίτη nebo arabština. Zajímavá pojmenování vznikají v portugalštině, která úterý označuje doslova jako „třetí den po odpočinku (sabatu) terça-feira. Podobně také vznikají pojmenování pro ostatní portugalské dny v týdnu.

Zdroj: http://www.ja­zyky.com/conten­t/view/860/

Další odpovědi
hanulka11

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu. V českém občanském kalendáři se počítá za druhý den týdne, ale v tradičním židovském a křesťanském kalendáři se považuje za den třetí.

Název dne pochází ze staročeského vterý, což znamená „druhý“ (původně ve významu "druhý den po neděli

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C3%9A­ter%C3%BD

Děda Louda

Jak píše hanulka11, význam „druhý“ lze vidět i jako číslovku v ruštině, stejně i pojmenování dne v tomto jazyce, nebo v případě českého pojmenování sekundy.
Poznámka: Ve středu našeho týdne je čtvrtek!