BornAgain

Proč se dříve (v 18. a 19. století) u nás v uředním styku lidé oslovovali „Vaše excelence“?

V mnoha rukopisných materiálech zmíněného období se toto oslovení užívá. Proč tomu tak je? Je to relikt orientace vyšších společenských vrstev na francouzskou kulturu?

Nejlepší odpověď
annas

Ano, tilul Excellence (lat. excellentia, ital. eccellenza) je původně titul králů longobardských, později od franckých přijatý a od cís. řím.-německých do Jindřicha VII. užívaný.
V XV. st. přijala titul ten knížata italská a říšská hrabata německá; když však r. 1593 franc. vyslanec v Římě, vévoda z Neversu, titul ten si osvojil, zaměnili jej italští panovníci za titul Altezza a něm. říš. hrabata, když v XVII. stol. udílen byl též vyslancům kurfirštským, za Erlaucht (Osvícenost).
Od XVII. stol. dáván byl titul ten ve Francii a po ní také v Německu vyšším úředníkům a generálům, ano v Německu také doktorům a učitelům universitním, v Italii pak každému šlechtici a nyní v Italii jižní každému cizinci. Ve Španělsku příslušel grandům a rytířům zlatého rouna, v Anglii přísluší ministrům, generállieutenantům a místodržitelům, v Rusku vyšším úředníkům od státního rady (Prevoschoditěl­stvo), ve Spojených Obcích sev.-amer. praesidentu a guvernéru massachusettské­mu.V mocnářství Rakousko-Uherském spojen jest s hodností tajného rady a ve vojsku s hodností polního podmaršálka a výše.

Tykání bylo přirozené a nejstarší. V dobách starých bylo pravidlem. Drží se i v dobách pozdějších a také dnes. Vedle tykání proniká již v době staré vykání. V 18. se užívalo onkání a podle německého vzoru onikání (Oni/oni, Jejich/jejich), během 19. století však postupně vymizelo a bylo nahrazeno vykáním. V historii oslovování je uvedeno, že od 40. či 50. let 19. st. se zavádělo vykání místo onikání.
Od počátku novočeského písemnictví se tedy vrací obecně vykání, a onikání se drží jen v nižších vrstvách městských. Oslovení Vaše excelence se běžně nepoužívalo.

Net, Ptejte se knihovny aj.

Další odpovědi
anonym

Co je to za divokou a pomýlenou spekulaci?
Tehdy si tak leda vzájemně onikali, ale tento titul spadá do mezinárodně uznávaného diplomatického protokolu, rozhodně se tak běžní lidé vzájemně neoslovovali. Titul příslušel jen významným činitelům, viz odkazy:
http://www.slovnik-cizich-slov.cz/excelen­ce.html
excelence = výtečnost, vznešenost, titul (šlechtice n. generála),

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ex­celence

led

Bežné oslovenie to nebolo. Používalo sa len v prípade, ak dotyčný adresát bol nositeľom nejakého titulu. V prípadne úradného listu sa týmto oslovením zvýrazňoval spoločensko-hodnostný rozdiel medzi pisateľom a adresátom.
Vzhľadom že na území Čiech, prevládal rakúsko – nemecko – francúzsky bontón a úradná reč bola nemčina pri oslovení sa podľa nemeckého pravopisu onikalo a nevykalo ako v „sprostej ľudovej reči slovanských národov“.
Kto chcel byť ´Hoch´ tituloval a onikal.