Avatar uživatele
Bronzový

Proč se dnes vše vyrábí nekvalitně?

Tím vše myslím opravdu vše. Například koupím lopatu, a za chvíli se zničí. Doma máme třeba jednu, která je stará víc než 3 generace a pořád je tak kvalitní, že se s ní nic doteď nestalo. :DDD Nebo třeba jsem si všiml, že nové (přesně rok) vodorovné značení na silnici se už docela ztrácí, kdežto někde vydrží roky. Proč se vše dnes tak šidí? Jen kvůli tomu, aby výrobci měli větší zisk tím, že vyrábějí z méně kvalitních materiálů a účtují si za to skoro stejně (ne-li stejně... :DD)?
Mimochodem, proč se „ne-li“ píše s pomlčkou, když to není sloveso? Slovesa (např. půjde-li) se přeci píší s pomlčkou a ten zbytek (např. neboli) bez, ne?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Věci dřív nemívaly tak úžasnou výdrž, jak si myslíte

„Babička má tatramatku čtyřicet let, a jak pere!“ – „Kdepak Volkswagen Brouk, to je držák!“ – „Z tohohle rádia jsme se dozvěděli o okupaci, který dnešní vydrží půl století?“ – To všechno je další klam: klam přeživších. Pokud si děláte obrázek o trvanlivosti starých výrobků na základě pár nejtrvanlivějších kousků, bude zkreslený. V éře nerozbitného Brouku - (například) - se vyráběla spousta poruchových modelů, ty ale na rozdíl od pár spolehlivých typů sešly z očí a mysli. Dnešní auta jsou podle něj historicky nejspolehlivější a nejbezpečnější.
--------------
Jeden z Murphyho zákonů praví, že vše, co se může pokazit, se opravdu pokazí. Druhý říká, že pokud rozeberete nějakou věc a opět ji složíte, zbude vám nejméně jedna součástka, která nikam nepasuje a bez které dané zařízení normálně funguje. Takové součástce se odborně říká kurvítko, jak již její název napovídá, slouží k tomu, aby se naplnil první zmíněný zákon, tedy že dané zařízení, může-li se pokazit, se opravdu pokazí (tzv. kurváž). A to pokud možno hned po vypršení záruky.

Kurvítka jsou nezbytným nástrojem pro udržení ekonomické prosperity velkých průmyslových závodů. Je dokázáno, že například továrna na žárovky má vlastní oddělení s nemalým počtem vědeckých pracovníků, kteří se zabývají výzkumem, jak zařídit, aby žárovky praskaly ještě častěji než za běžných podmínek. To je nutné zejména proto, aby si továrna mohla dovolit zaměstnat velké množství dělníků, což je nutné proto, aby měl stát vysoké HDP, a životní úroveň obyvatel byla na takové úrovni, aby měli lidé dostatek financí na stálé pořizování dalších žárovek, které jsou kurvítkem samy o sobě. To vede k ziskovosti zmíněného průmyslového závodu, což je primární účel kurvítek. Tento proces se odborně nazývá tzv. kurváž. (Net)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Snižují se náklady (materiál, prac. síla,...) na úkor kvality. Ale pak se snižuje i cena a dnes si většina lidí vybere to levnější.


Avatar uživatele
Zlatý

nie je žiadúce, aby ste si kúpil jednu lopatu na 30 rokov, ale tri lopaty za rok.
je potrebné točiť peniaze (zarábať, utrácať) - inak by nebola zamestnanosť.

a tak je to so všetkým.

potraviny by ale fakt mohli byť kvlalitnejšie.

;-Q


Avatar uživatele
Bronzový

Nelze odpovědět, protože otázka je přílišná generalizace (a lopata a vodorovného značení vznikají poněkud rozdílnými způsoby).
Některé spotřební zboží může být méně kvalitní, neboť zákazník preferuje cenu před kvalitou resp. došlo k úspoře nákladů na nevhodném místě ... Obvykle je ale možné najít jiný, kvalitnější výrobek (proto nesouhlasím s tím "vše")


Avatar uživatele
Registrovaný

Vše ne, ale většina, jde o zisky firem. Čím častěji se ti produkty pokazí, tím častěji potřebuješ nové, v minulosti se firmy dokonce dohodly kolik mají vydržet jejich produkty. Dnes to asi nebude jiné...


Avatar uživatele
Stříbrný

aby se udržela výroba, prodej, zaměstnanost a...manažerské statisícové platy, odměny, pračku (Tatramat) ledničku (Calex) mám stejnou už 24 let, TV 20 let...malé závady opravím si sám, no koupil bych nové jenomže z minimální mzdy je nájem a chleba přednější - základní rozpor "kapitalismu"


Avatar uživatele
Bronzový

fcoop zapomněl na zdroj

http://necyklopedie.wikia.com/…


Avatar uživatele
Stříbrný

Ano, sám jsi si odpověděl. Zatímco za komunistů již od konce války vydržely různé výrobky několik desítek let, teď se bohužel hroutí za pár použití. A proč? Trh se velmi rozrostl, již je mnoho prodávajících společností a kdyvýrobkby se stále vyráběly výrobky, které by vydržely třeba 20 let, jako za komunistů, tak by to ty společnosti mohly rovnou zabalit, protože by se neuživily. Já, co jsem zvyklá na komunistické kvalitní výrobky a teď si kupuji samé šmejdy, se s touto situací nedokáži vyrovnat.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Finance a podnikání

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Finance a podnikání

Zlatý Drap 840
Zlatý mosoj 444
Zlatý ivzez 297
Zlatý gecco 271
Zlatý Hlada 263
Zlatý standa 200
Zlatý led 181
Zlatý hanulka11 179
Zlatý ReHu 173
Zlatý annas 172

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.