barnajka

Proč se dnes tolik lidí vrací k LP nosičům?

V čem je poslech hudby zaznamené na „kusu plastu“ kvalitnější než zvuk z CD?!
Doplňuji:
Tu otázku jsem položila právě proto, že mi to samotné vrtalo v hlavě :) Slyšela jsem totiž hlášky jako: „Zvuku z desky se nic nevyrovná“..nebo „CD nikdy nemůže hrát tak čistě“. :)
Já si písničky z LP pamatuju jen z dětství, kdy jsme se s bratry „ujížděli“ na Šmoulech… Ale pořád slyším to praskání a šum.. To vám CD prostě nedělá :)
Proto mě taky překvapuje, že dost lidí volá zpět po elpíčkách. Nostalgické pohnutky chápu..ale prý i některá naše hudební vydavatelství začala vydávat některá alba kromě CD i v LP verzi…To se jim vyplatí kvůli těm pár sentimentálním jedincům?! :)

Nejlepší odpověď
Drap

Je to hlavně nostalgická záležitost.
Doplňuji:
Někteří tvrdí, že jako nosič má klasická deska větčí životnost při zachování kvality. Nevím, co je na tom pravdy, ale i to by mohl být důvod.

Další odpovědi
anonym

Kvalitnější určitě není, v tom vás asi zklamu. Jen těžko by se něco mohlo kvalitativně rovnat 24-bit/48kHz digitálnímu záznamu neztrátového FLACu.

Lidé se určitě k LP masově nevrací , jsou to velmi ojedinělé případy.

… LP jsou především nostalgická záležitost, lidé se k tomu občas vrací kvůli vzpomínkám. A třeba i proto že určité oblíbené nahrávky na LP dodnes skladují a na CD je nesehnali.
Doplňuji:
pokud jde o kvalitu, kolují samozřejmě snadno vyvratitelné mýty o tajuplné barevnější, sametovější a nevím jaké kvalitě lp média 🙂 nevěřte tomu 🙂

pravdou je že nahrávka na lp velmi rychle svou kvalitu ztrácí, opotřebovává se povrch média i čtecí jehla, …

tom004

To není jenom nostalgie,ale LPčko je takový malý kousek umění. Myslím tím hlavně obaly. Postavte vedle sebe LP a CD a není co řešit. A samozřejmě s tím souvisí i gramofon,nejen technicky ale i vzhledově. A ještě bych řekl,že je to kvalita reprodukce,protože přehrání LP je „lidštější“, (praskání,šumy ap.),u CD je někdy ta „čistota zvuku“, až za uši tahající.

dudu

Kdykoliv se s manželou rozhodnem přehrát si některou desku na našem třicetiletém gramofonu, předchází tomu kus nostalgie a potřeba vyvolat vzpomínky na naše mládí a vyhledat určitý časový, pro nás příjemný okamžik. Např. při poslechu varhaního koncertu si v pohodě povídáme o tom, kde jsme si LP koupili, jaké dovednosti v té době zvládaly naše děti, kteří bližní a přátelé si před léty desku s námi vyslechli atd., atd. Lapidárně řečeno asi platí, že poslechnout si LP, které má svoji historii a časové kouzlo je ve srovnání s digitální záznamem zhruba stejný rozdíl, jako když koukáte do ohně u táboráku, nebo přes nahrávku v nejkvalitnější televizi.

anonym

Jo?To ani nevím,že se k tomu lidi vracejí.Mám toho doma spoustu,ale dost je toho poškrábanýho,ne­vidím důvod,se vracet k LP.MP3 si na zahradu,do vlaku vezmu,můžu si je poslechnout aniž bych někoho rušila.(Měnit desky, to by mě už taky nebavilo)Snad nejsem sama,kdo by se divil!

SajmonModer

Co je to LP?