BEAES

Proč se desetikoruně říká pětka?

Nejlepší odpověď
hanulka11

výraz „pětka“ pro desetikorunu má kořeny v peněžní reformě, která proběhla v Rakousku-Uhersku roku 1892.
Do té doby se na našem území platilo zlatými (zlatkami). Reforma z roku 1892 však zavedla koruny. Od roku 1900 bylo zavedeno povinné uvádění všech peněžních částek pouze v korunové měně, ale v praxi se stále užívalo přepočítávání na zlatky a krejcary. Kromě přejmenování měny vpodstatě došlo také k devalvaci, znehodnocení zlatek. Hodnotu dřívějšího jednoho zlatého teď měly dvě koruny.
Dvouhaléři proto lidé dál říkali „krejcar“, dvacetikoruně „desítka“ (měla v přepočtu hodnotu deseti zlatek), desetikoruně „pětka“ (měla hodnotu pěti zlatek a „pětka“ se před reformou říkalo pětizlatkové bankovce

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/vyznam-slov-petka-bur

Další odpovědi
Děda Louda

Z téže doby pochází dnes už málo používaný výraz „cejn“ pro dvacetikorunu – deset (zlatek) – německy Zehn, neboť dvacetikoruny byly nahrazeny pětadvacetiko­runovými platidly a do oběhu se vrátily až v době, kdy povědomí souvislosti jejich dlouhým nepoužíváním vyprchalo.