quentos

Proč se délka těhotenství označuje jako „devět měsíců“, ač se v ČJ vždy jindy používá pro tento časový úsek jiný obrat?

Ještě než odpovíte „protože těhotenství přece zhruba tak dlouho trvá“, předesílám, že mě zajímá spíše jazykové/idio­matické hledisko. Když se totiž v češtině řekne „devět měsíců“, každý si to hned spojí s těhotenstvím. To proto, že ve všech ostatních souvislostech dává čeština přednost spojení „tři čtvrtě roku“. Proč se tedy zrovna u těhotenství vžilo toto spojení? Napadá mě, že bychom to mohli mít přejaté z angličtiny (ta i místo „půl roku“ řekne raději „šest měsíců“), ovšem mám za to, že tendence používat spojení „devět měsíců“ v souvislosti s těhotenstvím je v našem jazyce daleko starší než tendence přejímat obraty z angličtiny. Tuší někdo? Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě proto, že těhotenství se považuje za důležité, třeba jen kvůli tomu, , že do rodiny přibude někdo další .....

Většinou se s uvádí že u laiků jde o zvyklost uvádět těhotenství v kalendářních měsících, u odborníků v lunárních měsících nebo týdnech.

Zřejmě to souvisí s tím, že si žena uvědomuje těhotenství až tehdy, když nedostane menses. Pak počítá měsíc od poslední menstruace, , ttedy jako měsíc kalendářní, zatímco lékař počítá těhotenství od oplodňující soulože, nikoliv poslední menstruace.
--

Jeden příklad:
„Na ultrazvuku lékař určil, že je plodu 8 týdnů, ale od posledních měsíčků je to 10 týdnů“… .

Z příkladu je vidět to, co jsem uvedla. Jinak jde zřejmě o souvislost s pojmy gestační a fetální věk. Nejsem odborník, ale vypadá to pravděpodobně.

"Menstruační stáří se počítá od prvního dne menstruace matky před oplozením.

Fetální věk – (označovaný také jako stáří skutečné, embryonální, anatomické, fertilizační nebo koncepční) vyjadřuje skutečnou biologickou délku života plodu od oplození vajíčka."
http://www.mo­drykonik.cz/ges­tacni-vek/

Další odpovědi
gecco

Možná proto, že se podle vývojových stádií těhotenství dělí na tři trimestry (´tříměsíčí´) – tedy celkem 9…
😉

marci1

9 měsíců se uvádí možná proto, že se dá těhotenství také označit v lunárních měsících: 10 lunárních měsíců ( jeden lunární měsíc má 28 dní, stejně jako obvyklý menstruační cyklus). 🙂
Doplňuji:
Většina lékařů, sester a i někteří lidé používají spíše označení „týdny“ než „měsíce.“ 🙂

dědapetr

Délka těhotenství se označuje v týdnech 1týden – 38 týden tak to má dcera označené v těhotenském průkazu,v přepočtu devět měsíců běžně hovorově.Čeština je pěkný jazyk tak proč přejímat něco z angličtiny.Oni taky nepřejímají nic z češtiny.

Dochy

Předpokládám, že to bude kvůli tomu, že i další význačné časové dělení je na měsíce a odvozené jednotky (trimestry). 3 trimestry dají devět měsíců.
Pak je ještě trvání těhotenství někdy počítáno od poslední menstruace (což je známý termín, ale nemusí přesně sedět s vývojem plodu), jindy od oplodnění (což je zas odhadovaný termín, ale k vývoji plodu má přesnější vztah) a „9 měsíců“ vychází zhruba někam mezi tyto dva termíny.
V lékařských záznamech se ale zpravidla uvádí stáří plodu ve tvaru 5+3 (5 týdnů a 3 dny)

anonym

Ani ne shoda náhod,ale spíš"sériová" násobilka.
Doplňuji:
…,když se budete učit třeba alchymii,tak časem zjistíte,že ten samý princip má aspoň 3 pozadí ze života.