JájsemRaibek

Proč se dávají dárky na Vánoce a na Velikonoce ne?

Proč se nesejde rodina i na Velikonoce a nedávají si dárky jako o Vánocích?

Nejlepší odpověď
annas

I když se význam Vánoc měnil, jejich podstatou narození Páně i návrat slunce symbolizují.

Zvyk dávání dárků o Vánocích je v křesťanské tradici napodobením Boží štědrosti, která lidem dala svého syna, aby ho vykoupil. Stejně návrat slunce je dar.

Proč se dávají dárky na Vánoce – viz odkaz.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-davaji-a-dostavaji-darky-na-vanoce-jak-kdy-a-proc-vznikla-tahle-tradice-iv

http://vanocni­.darek.cz/vanoc­ni-zvyky-a-tradice/

Na Velikonoce se dávají malé dárky, ale koledníkům nebo dětem.

Velikonoce jsou významným svátkem křesťanů, kteří oslavují zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Jinak také svátky jara. V předkřesťanské době, kdy byl lid zcela odkázán, a proto i úzce spjat s přírodou, bylo toto období vnímáno za počátek roku. Odchází staré, probouzí se příroda, rodí se mláďata, začíná nový koloběh života.

Dávají se jiné dary – např. pomlázka (nadílka) za vyšlehání, , kterým chlapci na Velikonoční pondělí symbolicky šlehají děvčata.. Tradice šlehání dívek symbolizuje předání svěžesti, pružnosti a zdraví mladého jarního prutu
Dětem naděluje vajíčka, dnes i sladkosti dává, zajíček – zvyk k nám přešel z Německa.

Vajíčiko – symbol plodnosti, beránek – Symbol Ježíše, Božího beránka, symbol kříže – ukřžování Ježíše.

Další odpovědi
briketka10

jak napsala annas dyť si můžeš vykoledovat vajíčko,
nebo čokoládičku ( to pro děti ) a dospělí chodí po
domech a ženy jim dávaj napít za vyšlehání, pak se
většinou zřežou v místní putice :))

Doplňuji:
některý děti už pohrdají vajíčkem a chtějí
radši peníze znám to, když máme mísu
obarvených vajec v ní malý kinder čokoládky,
ale i pár drobných berou si radějc ty penízky :))

Alesh

Vánoce se slaví, protože se narodil jeden pán. Na Velikonoce ho zabili.
Nechceš mi tvrdit, že u vás v rodině se kromě narozenin členů rodiny, slaví i jejich úmrtí? 😉

Drap

Jak napsal Alesch. Ale klidně můžeš všem okolo dárky dát. Nikdo se určitě neurazí.

quentos

Ještě upřesním, na Vánoce dárky symbolizují dary, kteří Kristu při jeho narození lidé přinášeli (vzpomeňte např. na koledu „Jak jsi krásné…“, kde je nošení darů popisováno). Při jeho popravě mu žádné dárky nikdo nenosil.
Doplňuji:
… a při zmrtvýchvstání taky ne.

marci1

Na Vánoce si lidé dávají dárky, protože se narodil Ježíš Kristus a na Velikonoce na den zmrtvýchvstání, kdy se Ježíš jakoby znovu narodil, by to bylo také hezké. Dnes většina lidí slaví Velikonoce jako svátek vítání jara. 🙂

lexx

Protože dárky vozí Santa Klaus a ten používá saně no a na jaře sníh (většinou) není, letos by to asi šlo.

briketka10

rodina se sejde např. u malování vajíček,
nebo u jejich zdobení a pak u stolu, kde
si pochutnávaj to co jim mamka navařila :))