Avatar uživatele
terry

Proč se dává v rest. ke kávě „panák“ vody?

Chápu, že káva působí jako diurekum, ale toto množství vody je zanedbatelné, aby doplnilo tekutiny. Také bych chápala, kdyby se podávala k českému „turku“. Někdo nemá rád chuť lógru po posledním loku.
Ale proč se podává při kávě Laté nebo Capuchino, to nevím.
Doplňuji:
Sklenici vody bych pro doplnění tekutin chápala, ale v panáku se mi zdá množství vody nepodstatné.
Stejně tak u Latté nebo Capuchina, kde je více mléka než kávy není chuť ani nahořklá.
Takže se mi to zdá jako laciné gesto.
Takže asi souhlasím s mosojem. Jen si nejsem jistá, že v rest. podávají toto množství vody právě z tohoto důvodu.
Kdyby podávaly ke kávě aspoň 2 dcl, bylo by to pochopitelnější, Že by se trochu tekutiny doplnily.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: terry

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? aramah, hanny 2, franku, suaeda, WeeBear, ClaudinQaXxX před 4411 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

mosoj

Tak ten náprstek vody vás nezavodní.

Vypití trochu vody před konzumací kávy prý nabuzuje chuťové buňky v ústech a hned si dáte další kávu za 7 pětek.

Doplněna:
Pokud by mně někdo nevěřil tak tady je jeden z mnoha odkazů.
http://www.va­resinacaffe.e­u/konzumace-kavy.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
WeeBear

Docela mě udivuje, že je to i u Cappuccina, ale pokud se jedná o to pravé, které je tvořeno silnou černou kávou s našlehaným mlékem, tak to chápu. Silnější kávy mají tendenci odvodňovat. Mimochodem, vracíme se vlastně ke starým dobám, podávání sklenice vody už tu bylo kdysi, ale pouze v lepších podnicích.

Přikládám úryvek článku z internetu
„V podávání kávy se dnes hodně podniků vrací k tomu, co dříve bývalo pravidlem. Tím je podávání sklenice vody ke kávě. Host má totiž tendenci kávu vždy zapít a je nucen si objednávat minerálku. Podáním sklenice vody se mu ulehčuje situace. „Zvyk zapíjet kávu vodou asi pramení z toho, že káva lidský organismus odvodňuje, sklenicí vody mu potřebné tekutiny zase doplníme. Takto se káva podávala například v dobách první republiky – to známe z filmů pro pamětníky – a také v kavárnách v době normalizace.“

Zdroj: http://napoje­.gastronews.cz/ka­va-trendy-v-podavani-napoju-se-meni

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

5Je to už dlouhodobě zažité, jjednak z důvodů doplnění vody a za druhé pro vypláchnutí úst

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Illines

Kava dehytruje,proto voda ci soda neni pocit zizne.Late ci capuchino je soucasti kavy/
.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
franku

Trochu vody ke kávě se dává z důvodu tzv.zakalení.Kdo chce kávu pít okamžitě,tak si tam přileje trochu vody z důvodu zchlazení nebo zředění.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Sklenka 1dl vody by měla být přinesena k espressu automaticky. Jinak, že by to zabránilo odvodnění tak s tím rovněž nesouhlasím.
Co mě více doslova S…, že v hodně kavárnách u nás si zvykli podávat špatnou kvalitu kávy (říkám tomu pražené žaludy), ale za cenu té nejkvalitnější. Jakmile mě někde obslouží podobným druhem, tak po slušném upozornění na nedobrou kávu již tam příště na svůj oblíbený mok nejdu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mojitek

Sklenice vody se podává z těchto několika důvodů.Voda :

  • slouží ke zředění kávy(někdo má radši slabší)
  • slouží k vypláchnutí úst(mletá zrníčka ulpí na zubech atd)
  • slouží k neutralizaci chuti.

Jinak jestli se jedná o cappuccino nebo espresso nebo latte macchiato je to jedno.Jenom dodám,že tzv.„turek“ je noční můra pro žaludek.Káva/logr se louhuje do poslední vteřiny vypití.V kvalitním klasickém espressu,tj kvalitou a množstvím cca 3–4cl (dle značky) je mnohem méně kofeinu než v „českém"espres­su,natož v turku.
Doplňuji:
Jinak naprosto souhlasím se Suaedou.To co v restauracích ,barech nebo kavárnách vydávají za "espresso“ je vlastně obarvená voda s dřevitou pachutí.Vůbec nejde o značku kávy,je to o přípravě.

Upravil/a: mojitek

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aramah

Ano jak píše Frank, já si ji leju do kávy a to i doma. Ale piju ji jen zřídka kdy.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tom004

Je ještě jeden důvod.Sklenice vody sloužila i k tomu,aby se konzument zbavil zrníček kávy,které ulpěly na zubech.Káva se v minulosti podávala převážně mletá a málokdo si s sebou nosil kartáček na zuby. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
petrdostal

U nás v kavárně dostane zákazník ke kávě vodu a domácí sušenku. Můžu to sníst a vypít, ale také nemusí. Je to jen na něm, ale na těchto drobnost se staví dobré jméno podniku. Když lidé dostanou něco zadarmo, tak je to potěší. Ocení to mnohem víc než to, že máme pohodlné židle z http://www.du­blino.cz/ . Toho si všimne jen málo kdo a pochválí náš výběr. Jídla zdarma si ale všimne každý.

před 1608 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Pipka

Proč pokládat otázku na kterou si hned odpovím?

před 2905 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření