VanEgg

Proč se dá rozštěpit jen izotop Uran-235?

Nejlepší odpověď
gecco

Hele – proč tvrdíš nesmysl???
:-O
Štěpit lze i jiné izotopy uranu a samozřejmě lze štěpit i jiné prvky…

Další odpovědi
quizzi

Nejen uran, i plutonium se také štěpí.

Kelt

Od každého prvku lze připravit izotop, který se rozpadá. Poločas rozpadu se pohybuje od zlomků sekundy po miliony let. Více na internetu.

Emefej

Nesmysl! Všechny izotopy se dají rozštěpit. Některé se dokonce štěpí samovolně, to mu se říká radioaktivita. Štěpení izotopu 235U je energeticky nejvýhodnější, proto se v praxi používá tento izotop.

quizzi

Je zapotřebí rozlišovat mezi radioaktivním rozpadem (radioaktivitou) a štěpením jádra.
Zjistilo se, že existují pouze čtyři nuklidy, které mohou sloužit jako štěpné materiály k získávání jaderné energie. Jsou to:

  1. uran 235;
  2. plutonium 239;
  3. uran 233;
  4. plutonium 241.

Viz např. http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/818-jaderne-stepeni

Emefej

Zjistilo se? A co 232Th, 233Th nebo233Pa?

Dochy

Emefej: Štěpit se dají i stabilní izotopy. Nestabilní to dělají sami i bez našeho přičinění 😉

VanEgg: U235 je pouze energeticky nejpoužívanější, protože se snadno štěpí, není nestabilní příliš (dá se s ním pracovat), výsledné neutrony se dají použít pro další štěpení, je poměrně dostupný (levný).

Emefej

Vím, vím. Než jsi tohle napsal, už jsem to opravil. Díky.