dmatejek777

Proč se dá mastnota smýt jen mýdlem či jarem?

Nejlepší odpověď
arygnoc

pretože saponáty znižujú povrchové napätie vody a táto je potom schopná „priľnúť“ k tukom.

Další odpovědi
Lucijej

Při rozpuštění mýdla ve vodě vzniká nepravý roztok, v němž molekuly mýdelných sloučenin vytvářejí shluky, zvané mýdlové micely, v nichž jsou tyto molekuly seskupeny hydrofobními částmi do středu tohoto kulovitého útvaru a s hydrofilními karboxylovými skupinami na povrchu micely. Vzhledem k tomu, že část karboxylových skupin je ve formě aniontů, má povrch micely záporný náboj, což zabraňuje jejich spojování (koagulaci) a vypadávání z roztoku.
Při kontaktu s částečkou tuku micela pohltí tuk do svého nitra a víceméně ji celou obalí. Protože se nepolární části mýdlových molekul ponoří do tukového prostředí a jejich polární části stále ční do okolního prostředí, tuk se efektivně převede do roztoku. Tento proces, kdy jsou do micel mýdla (nebo obecněji tenzidu) včleňovány molekuly jiné látky (ať už se jedná o tuk, nečistoty, a jiné látky hydrofobního charakteru) nazýváme solubilizace.
Pokud je v použité vodě obsaženo větší množství rozpuštěných vápenatých nebo hořečnatých solí, např. hydrogenuhličitanu vápenatého (tvrdá voda), sráží se mýdlo z roztoku ve formě nerozpustných solí.Proto je při použití tvrdé vody účinnost (zejména prací) mýdla snížená a z toho důvodu se používá změkčovadel vody (v nejjednodušším případě např. uhličitanu sodného (sody)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Dochy

Není pravda, že o jde jen mýdlem nebo jarem. Jsou i jiná rozpouštědla (třeba benzín 😉 a jde to i jen mechanicky teplou vodou a hadrem (zde ale záleží na přesném druhu „mastnoty“ a mytém povrchu). Působení saponátu již vysvětlili jiní…

Drap

Neni to pravda. Mastnota se dá smýt i vařící vodou.

honza19hk

nejen mejdo. ale třeba solvina,prášek na praní atd..když budeš šikovný stačí ti voda a písek.