hapiky

Proč se chobotnicím říká chobotnice, když žádný chobot nemají?

Nejlepší odpověď
annas

1. Jiří Rejzek
"chobot, chobotnatec, chobotnice. V dnešním významu převzato Preslem z r.; stp. chobot, str. chobotъ i stsl. chobotъ znamená ‘ocas’. Psl. *chobotъ je nejasné, někteří srovnávají s lit. kabė̷ti ‘viset’ (HK, Ma2) i s :chabý. Chobot by tedy byl ‘visící, ochablá část těla’

chabý,ochabnou­t,ochablý.Jako adj.jen č.aslk.,dálesem­patřísln.habé­ti‘slábnout’, p. chabanina ‘špatné maso’, r. pochábnyj ‘neslušný’aj.Psl­.*chabъjьa jeho odvozeniny jsou etymologicky nejasné.

2. V. Machek – více viz 3
Srbochorvatské hobotnice je mořský polyp – přejaté do češtiny. Všechny podobné významy ukazuji na původní význam přívěsek a spojení s litevským kabú ´viseti.

3. Další vysvětlení – odpovídá významu podle V. Machka
http://www.roz­hlas.cz/meteor/zi­vocichopis/_zpra­va/proc-je-chobotnice-chobotnice--734400
Jméno inteligentního hlavonožce, schopného měnit barvy a takřka se protáhnout uchem jehly se do češtiny dostalo ze srbochorvatského výrazu hobotnica. Slovo chobot v naší mateřštině zdomácnělo poté, co jej jako název sloního nosu přejal tvůrce českého přírodopisného názvosloví 19. století – Jan Svatopluk Presl z ruštiny. Tam slovo chobot označuje také ocas hadů a ještěrek. Také stará polština znala toto slovo jako obecný výraz pro ocas.

V češtině je chobot horní (protáhlý, úzký) konec rybníku, podobný výběžek pole, louky, pytlovitý přívěsek u prostředka jistých vlečných sítí, odkud se už chycené ryby nedostanou. Původní význam asi ‚přívěsek‘, souvisí s litevskými kabù kabeti ‚viset‘).
S využitím:
Václav Machek, Etymologický slovník jazyka českého, 2. vydání, Academia, Praha 1968

4. http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3394
Slovo chobot má v češtině význam „do délky protažený výběžek pozemku, lesa, vody; záliv rybníka, zvláště úzký a dlouhý; prodloužená část hlavy (u slona; tento význam až novočesky podle ruštiny)“; v staroslověnštině znamenalo také „ohon“ (srovnej i srbocharvátské „hobotnica“, z něhož je novočeské „chobotnice“). Podle Brücknera souvisí slovo chobot s litevským slovesem kabeti, viseti. Jeho původní význam by tedy byl „přívěsek“."

Otázka je v archivu, ale vkládám odpovědi znova z více zdrojů.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/preco-sa-chobotnica-vola-chobotnica-ked-nema-chobot

--
Ještě doplňuji význam chorvatského slovo hobotnice, které Presl převzal. do češtiny.
http://arhiv.slo­bodnadalmacija­.hr/20031120/mo­zaik03.asp

..... zvíře s mnoha ocasy a pojmenovali ho pomocí praslavského slova Hobot podivného tvaru. Jihoslovanský hobot je zachován ve smyslu „ocasu“ v českém, ukrajinském a ruském jazyce a máme sofistikované pojmenování hobotnica

Praslovanský význam „ocasu“ u nás zapadl, ale existoval ve staročeském a v Panonii, což dokazuje maďarský slavismus habarcz, habarnica. atd.

Další odpovědi
marci1

Už se to tu probíralo. 🙂
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/preco-sa-chobotnica-vola-chobotnica-ked-nema-chobot

Kepler

Řekl bych, že proto, že jejich ramena trochu připomínají sloní chobot. Jsou zrovna tak ohebná.

anonym

Tipnul bych, že nějaký druh chobotnice si usmyslel, že bude žít na souši a po čase mu to nějak vyšlo, ale zmutoval ve slona.

zjentek

Chobotnice dokáže měnit barvu i strukturu své kůže a já tipuju, když ji spatřili úplně poprvé, tak měla chapadla mimikrovaný na choboty, aby mátla ty potápěče. Později se to nějak upravilo na ramena ;)

CR chess2017

chapadla jsou jako chobot