Viktorie II.

Proč se chobotnici říká „chobotnice“, když má chapadla?

Nejlepší odpověď
Kepler

Asi proto, že ta chapadla připomínají choboty. Slon by měl mít název „chapadelník“ 😊

Další odpovědi
Disraeli

„Jméno inteligentního hlavonožce, schopného měnit barvy a takřka se protáhnout uchem jehly se do češtiny dostalo ze srbochorvatského výrazu hobotnica. Slovo chobot v naší mateřštině zdomácnělo poté, co jej jako název sloního nosu přejal tvůrce českého přírodopisného názvosloví 19. století – Jan Svatopluk Presl z ruštiny. Tam slovo chobot označuje také ocas hadů a ještěrek. Také stará polština znala toto slovo jako obecný výraz pro ocas. V češtině je chobot horní (protáhlý, úzký) konec rybníku, podobný výběžek pole, louky, pytlovitý přívěsek u prostředka jistých vlečných sítí, odkud se už chycené ryby nedostanou. Původní význam asi ‚přívěsek‘, souvisí s litevskými kabù kabeti ‚viset‘). ”

Stejná otázka už tu byla: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-chobotnicim-rika-chobotnice-kdyz-zadny-chobot-nemaji

Zdroj: https://dvojka­.rozhlas.cz/proc-je-chobotnice-chobotnice-7531439

Viktorie II.

Disraeli, já v tu dobu tady ještě nebyla, a stejná otázka v odkaze to také není.

Disraeli

Já taky ne (a za vteřinu jsem ji našel) ;)
Ale je tu vyhledávač přímo na odpovedi.cz nebo stačí zadat do googlu a hned to vyhledá – v prvních odkazech. Ale mně je to jako jedno, opakovat otázky se tu stejně můžou, jen říkám, že tu stejná/podobná byla, kde už jsou odpovědi.
Formulace stejná není, ale význam podle mě ano.