kurec

Proč se české děti učí vyjmenovaná slova?

Angličané se taky neučí po kterých písmenech se píše tvrdé nebo měkké i a přesto nedělají chyby

Nejlepší odpověď
annas

Protože i a y má rozlišovací schopnost. Angličtina je jiný jazyk – germánský, izolační. Čeština je slovanský, flexivní. Tudíž není možné srovnávat.

Takže je třeba znát vyjmenovaná slova stejně jako násobilku.

Třeba v minulém čase se rozlišuje i rod – ženy šly, muži šli atd. Pokud jde o návaznost a bez kontextu, poznáme složení skupiny.

Pracovali/ pracovaly velmi rychle. Poznáte z kontextu na rozdíl od slovenštiny, kdo pracoval na rozdíl od slovenštiny, kde je v množném čísle měkké i.

U naší vily víly vily věnce a psi na ně vyli. Rozlišovací schopnost – výt x vít; vily – dům x vyli – vydávat zvuk. Samozřejmě rozdíl je v pravopise, nikoliv ve výslovnosti.

Takže musíte jít daleko do historie.

Další odpovědi
Kelt

Protože to patří k základnímu vzdělání a určité úrovni gramotnosti. Jak se ti líbí toto – Včera jsem se umil a pak jsem je do Ruzině, kde bil můj stríc, který bude brzi volný, nazívají ho tam Dlouhý jazik, rád loví zvířata, hlavně kobily, síčky, mívaly a jiné.
Je to hrůza, že. a angličtinu do toho netahej.

marci1

Je to pomůcka při psaní -y-,–ý-. Stačí si je pamatovat. 🙂
„Pravidla z roku 1913 již obsahovala stručný výčet: „Kromě toho jest nutno některá slova, v nichž se píše y(ý), prostě si pamatovati. Jsou to tato: obyčej, babyka, Bydžov, bystrý (bystřina, Bystřice), kobyla; kopyto, pykati, pysk, zpytovati, pytel, třpytiti se; hmyz, mys, mysl (mysliti, myšlenka, myslivec, smysl, Nezamysl, Litomyšle), myš; vydra, povyk, zvyk (obvyklý), vyza, vyžle; usychati (vysychati atd.), syčeti (sykot), syn, syrob, sysel, sytý (sytiti); polykati, lysý (lysina, lyska), lyže, plyn (plynouti), slynouti, Volyň; jazyk (jazýček), brzy, nazývati.““
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vyjmenovan%C3%A1_sl­ova#cite_note-ujc-2

aliendrone

No, možná proto, aby uměly psát správně česky podle pravidel pravopisu, když je to opravdu potřeba. (jakkoliv si myslím, že by MOHLA být MNOHEM jednodušší) ;)

Angličané DĚLAJÍ chyby (a HODNĚ), dokonce pořádají televizní soutěže v tom, jak se která slova správně píší. ;) :D :D

EKSOT123

Tady je malinko o původu a vývoji výslovnosti y. https://plzen­.rozhlas.cz/proc-ma-cestina-iy-6718850
Dřív se české y vyslovovalo odlišně a např. v ruštině se pořád ještě odlišně vyslovuje. Ale vyjmenovaná slova jsou myslím pouze česká specialita. Důvodem pro jejich přetrvávání a rozlišování tvrdého a měkkého i v češtině všeobecně je už asi pouze pravopis. Takže je otázka, jestli z toho není víc škody než užitku.

Edison

Protože neexistuje jiné pravidlo, kterým by psaní Y/Ý právě v těchto VYJMENOVANÝCH případech bylo definováno. Jiné jazyky mají jiné případy, kdy je třeba se některá slova prostě našrotit.

TechLili

KELT: Mně tedy upřímně bezhlavé šprtání vyjmenovaných slov nijak nepomohlo k správnému použití i/y. Osobně mi více vyhovuje učení se z chyb, jak svých tak ostatních, třeba nedávno jsem použila tvar „třpitky“ a jak na to bylo upozorněno, toto pravidlo mi více usedlo v paměti než nějaká vyjmenovaná slova.

Edison

Je to třeba jako v dopravních předpisech. Naprosto obecně platí, že platí přednost z prava. Jednoduché a zásadní pravidlo. To ovšem platí, pokud zákon nestanoví jiné případy: Určení hlavní silnice dopravním značením, světelné signály, policajtovo signály… Prostě existuje pár VYJMENOVANÝCH pravidel, kdy přednost z prava neplatí, jinak, tedy pokud situace těmto vyjmenovaným pravidlům neodpovídá, platí přednost z prava vždy.