tony2412

Proč se Černé moře jmenuje Černé?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavá otázka. Historie název vysvětluje takto:

Černé moře je jedním ze čtyř moří pojmenovaných v angličtině "barevnými termíny – Rudé moře , Bílé moře a Žluté moře, Černé moře.

Název moře se vyvíjel.

Archaický název Euxine moře pro Černé moře – z latinského Pontus Euxinus – to z řeckého Pontos Euxenios, doslovně „pohostinné moře“, což je eufemismus pro Pontos Axeinos, „nehostinné moře.“

Staré perské jméno pro moře bylo akhshaena, doslovně „tmavý,“ pravděpodobně v odkazu na náhlé, nebezpečné bouře, které jsou nebezpečné pro námořníky, kteří mají rovněž tmavou tvář, nebo odkaz na barvu moře, které bylo hluboké a poměrně bez života. Temnota souvisí i s malou viditelností oproti oblasti Středozemí, respektive s častými mlhami. Řekové přejali jako Pontos Axeinos.

Podobná interpretace – jako řecké slova axenos „nehostinné.“ Také moderní anglický název z toho vychází – mohlo by održete perské jeden.

Před řeckou kolonizaci :nehostinné moře. Po řecké kolonizaci jižního pobřeží – pohostinné moře. Využití eufemismu – obrana proti řecké pověrčivosti – vyslovit něco špatného.

Další vysvětlení přívlastku Axeinos, který vznikl od Scythian slova axšaina- „nesvítí“, „dark“; označení „Černé moře“ Tento název je zřejmě již od od starověku .

Mapa Asie (do roku 1570) uvádí název , moře Mar Maggior („Velké moře“, viz major).

Podle anglické Wikiopedie a dalších zdrojů.
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Black_Sea
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=E­uxine&allowed_in_fra­me=0

http://www.sci­enceworld.cz/bi­ologie/cerne-more-vody-ktere-se-nemisi-393/

Další odpovědi
Lamalam

Černá barva symbolizuje smutek nad ztracenými životy námořníků.

annas

Ad Lamalam, mohla byste vložit odkaz na své tvrzení? Děkuji.