Proč se častěji říká bohovi „Bůh“, nikoliv „Stvořitel“?

Nejlepší odpověď
annas

Stvořitel je pojem křesťanský, je to slovo z Bible.Ta začíná první větou: Na počátku stvořil Bůh nebe a zem , je stvořitelem všeho viditelného i neviditelného, stvořil člověka … atd. Slova o stvoření najdete v celém Písmu svatém.

Bůh se objevuje v trojjediné podobě jako Bůh Otec – stvořitel světa, Bůh Syn – vykupitel všeho lidstva l a Duch svatý – posvětitel. – tedy jde o vírau jejíž prostřednictvím člověk věří …

Jenže ne všichni jsou křesťané a věřící, takže slovo Bůh je obecnější, používá se nejen pro křestanského Boha, ale i bohy řecké, římské i v jiné mytologii.

Záleží na každém, jak se na vznik světa dívá, jak si vznik světa vysvětluje.

Stačí se podívat do Rejzkova slovníku, slov bůh je velmi staré a znamená víc než svořitel.

bůh – bogъ. Psl. *bogъ znamenající jednak
‘bohatství, štěstí, podíl’ jednak ‘bůh’ odpovídá stavu
v indoiránských jazycích, kde je staroindické . bhaga- znamená ‘bohatství,
podíl, štěstí’ i ‘udělovatele, dár­ce’

Bůh je div. Pro psl. *divъ lze vyjít z indoevropského *deiu̯o, které je v litevštině . diẽ-vas ‘bůh’, latině. dīvus ‘božský’, stindičtině dēvá-‘bůh’ od indoevropského . *dei- ‘zářit’.

Významový posun by byl ‘bůh, božský’→ ‘úžas(ný), zázrak.

Takže výraz Stvořitel používají častěji věřící a ti, kteří se zabývají biblí a záleží na tom, zda jsou teisté či deisté, případně panteisté …

„Věřím v Boha, Otce všemohoucího, stvořitele nebe i země . . .“ – vyznání víry, křesťanská modlitba.

Další odpovědi
anonym

Snad proto, že je tváří tvář důkazům a výzkumu moderní vědy stále obtížnější pro racionální mysl věřit že Bůh cokoliv kdy stvořil, tím méně pak před dvěma tisíci lety za pouhých 7 dní a se zvláštním soustředěním na planetu Zemi 🙂 To dnes zní už jako velmi hloupá a příliš naivní pohádka. Takže místo stvořitel poslední zastánci této ideologie se přidržují raději zavedeného nic neříkajícího označení Bůh a chytají se každého stébla, každé škvíry třeba v oblasti kvantové fyziky, kde mají ještě poměrně velký prostor popustit uzdu nepřesnému vykládání poznatků a teoretických závěrů, podle nich je teď Bůh spíše sám vesmír, veškeré jsoucno, nebo snad veškerá energie která se nahrnula do našeho vesmíru při velkém třesku, je jasné že na tyto moderní teorie teologie už označení „Stvořitel“ prakticky nijak nepasuje.