kurec

Proč se brusnému papíru občas říká šmirgl nebo smirek?

Nepochází to z nějakého nářečí?

Nejlepší odpověď
Kepler

Název šmirgl je převzat z německého das Schmirgelpapier, mimochodem v brněnském hantecu to bůhvíproč znamená i tramvaj. Spisovný název smirek, resp. smirkový papír je původně přírodní velmi tvrdá hornina, jejíž hlavní složkou je korund, (oxid hlinitý) (Al2O3). Název je odvozen od názvu města Smyrna (dnes Izmir) na západním pobřeží Turecka, kde se již ve starověku těžil a používal (wiki).

Další odpovědi
annas

Původ z Etymologického slovníku Jiřího Rejzka

1. spisovný výraz "smirek‘drobně zrnitý korund k broušení či hlazení’, smirkový.

Novější převzetí z řeckého smýris tv. nejasného původu.

2. Zatímco v obecně češtině je šmirgl německého původu ze Schmirgel, t/V. Někdy se užívá i název šmergl, šmerkl.

Šmirglpapír je skelný, resp. smirkový papír, z německého Schmirgelpapi­er, t/v.

Emefej

Smirek, viz http://www.mi­neralogie-puchnerova.es­tranky.cz/clan­ky/nerosty/oxi­dy.html

Edison

Typuju z němčiny: shmirgl