Avatar uživatele
Pokročilý

Proč se brousek na ostření nožů a nůžek předem namáčí do vody?

Z otázky vyplývá, že se ptáte na ruční brousek. Přece brousek u stgrojní broušení se jen vlhčí, ale nenamáčí.

Takže otázka není jednoznačná.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Registrovaný

Voda/olej působí také jako chlazení, aby nedocházelo k lokálnímu přehřátí ostří. Dobře vybroušené ostří je totiž v místě styku s brouskem velmi tenké a špatně odvádí teplo, může tak dojít k přehřátí na mikroskopisckém prostoru hrany ostří a díky tomu k lokálnímu vyžíhání struktury oceli. Ta je pak na ostří měkká a rychle se otupí/odlomí a nedrží ostří.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Kámen se musí většinou namáčet, aby se jeho póry neucpávaly. Navíc kámen se tolik nedrolí, neopotřebovává, takže déle vydrží. Jednou za čas se má očistit starým zubním kartáčkem.

Můj otec vždy namáčel brousek do vody, ale v odkazu jsem se dočetla, že je vhodný petrolej a lehké oleje, nikoliv jedlý olej.


Různé zdroje, v nichž se diskutuje o broušení.
http://www.knife.cz/…
https://www.labuznik.cz/…

Stejně uvádí i anglický zdroj

Namáčení zabraňuje ucpávíní pórů a odlétání kovovoých "třísek".
https://www.sharpeningsupplies .com/…


https://www.sharpeningsupplies .com/…

--
Nejsem odborník, ale když se dovím něco nového, zajímá mě zdroj a další informace.

Přrekvapilo mě, že uživatel Schwartzkopf nedoložil svou odpověď odkazem.


Zajímalo by mě, když se brousek objevil před staletími, že tak "vědecky jeho původní výrobci zdůvodňvoovali" namáčení brousku ve vodě.

Zřejmě to, co uvedl uživatel, platí u moderních brousků.

"V posledních letech se začaly vyrábět i brousky na nože, které jsou složeny ze dvou vrstev a nemají již speciální, zašpičatělý tvar jako brousky na kosy. Jsou obdélníkové a oboustranné, z jedné strany vrstva jemnozrnného pískovce slouží k broušení a druhá strana z jemnější břidlice k dohlazení břitu. Tyto dvouvrstvé brousky se dají použít také k broušení dlátek, hoblíků a nejrůznějších řemeslných nástrojů. Každý řemeslník si totiž nástroje vždy brousil sám a dělá to dodnes. Není to výmysl staromilců, ale má to svůj pádný důvod.

Při broušení na strojních elektrických bruskách se totiž při vysokých rychlostech materiál přehřívá. U některých ocelí už při nízkých teplotách od sta stupňů Celsia dochází k vyžíhání zakalené oceli, která tím ztrácí svou tvrdost. Po takovém zákroku může břit nástroje tak změknout, že se při dalším ostření ohýbá a je prakticky nemožné jej dobře nabrousit. Změknutím břit také ztrácí svou odolnost vůči opotřebení. Proto je prakticky nemožné brousit ruční nástroje jako jsou dláta, hoblíková želízka a tesařské sekery na klasických strojních bruskách, i když jsou dnes na trhu k dostání elektrické kombinované brusy s převodem do pomala a s umělým kamenem. Bohužel, tyto hobby brusy mají velmi tvarově nestálé a hrubé kotouče. Dají se však využít pro velmi hrubé broušení."

http://webcache.googleusercont ent.com/…

Opravdu budu ráda, když se dovím ze zdroje víc. Děkuji.


Avatar uživatele
Zlatý

Sníží se tím tření a ostří je hladší.Lepší než voda je při broušení nožů použít olej.


Avatar uživatele
Zlatý

Tak taky ne všechny brousky se namáčej. A s tím olejem opatrně, podle hrubosti brousku může nadělat víc škody, než užitku - přesnatne to brát materiál.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

EKSOT123

Namáčí se i při ručním proušení a pochybuji, že při něm vznikají takové teploty, aby bylo nutné chladit. Možná jeden z důvodů bude, že kamenný prášek, který se při broušení z kamene odroluje, působí při namočení dále jako brusná pasta. Další důvod, že to po vodě lépe klouže než po suchém kameni, brousek méně trpí. Ale taky nejsem odborník.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1384
Zlatý mosoj 1004
Zlatý Kepler 551
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 410
Zlatý annas 352
Zlatý marci1 312
Zlatý Hlada 312
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.