Frogman

Proč se blýská ze zásuvky?

Občas, když dám něco do zásuvky, se objeví malý záblesk. Proč?
Doplňuji:
To jsem si neuvědomil, ok, díky.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Zřejmě do té zásuvky zapojuješ nějaký spotřebič, který je v zapnutém stavu. Nejprve doporučuji vypnout spotřebič, např. vypínačem a následně zastrčit zástrčku do zásuvky. Třeba zapnutá rychl. konvice, zapnutý vysavač.
Časem by mohlo dojít k ohoření kontaktů zásuvky nebo zástrčky, nedoléhání kontaktu s vidlicí a následnému odporu, tepelnému přechodu a požáru.

Další odpovědi
gecco

Viz Raibek – ale taky můžeš mít v zásuvce uvolněný dráty – raději ji nech zkontrolovat…
😉

Dochy

Rádi blejskaj různý spínaný zdroje vyšších výkonů (NTB, monitor…). Na vstupu je filtrační kondenzátor a pak se přes nějakej usměrňovač nabíjí kondenzátor na primární straně měniče. To při zapnutí dá slušnou špičku…

Lamalam

Záleží na tom, co dáš do zásuvky. Já jsem jako malá holka strčila do zásuvky nůžky a taky to blýskalo.

Hlada

Oblouk vzniká ionizací vzduchu. U síťového napětí přicházá v úvahu prakticky jen při vypínání. Jestli se objeví při zapojování, může jít o významný třes rukou nebo vadný kontakt.

lexx

jenomže, ponorný ohřívač vody vypínač nemá a 500W…to už je nějaký proud (A)

JájsemRaibek

lexx: 2,17A není žádný proud :D