radtoman90

Proč se blýská při bouřce?

Na základě toho, co víme o elektřině, by to totiž nemělo být možné. Elektrické pole v bouřkových mracích je zhruba desetkrát slabší, než by bylo potřeba na vytvoření blesku…

Odpovědi
elkon

Asi toho moc nevíš, jinak bys nepsal hlouposti.
Blesk má podle vědců napětí 10 – 100 milionů voltů.
Jak vzniká blesk? Pro vznik blesku je důležitá silná separace kladných a záporných nábojů ve vzduchu. V bouřkovém mraku se o sebe třou kapičky vody s ledovými krystalky, čímž vzniká elektrický náboj. Zem je nabitá pozitivně, dolní část mraku negativně a horní zase pozitivně. Jakmile dosáhne toto napětí určité intenzity, vznikne blesk. Teplota je až 30000 °C.

zjentek

Jen doplním Elkona, který sem opsal některé všeobecně známé informace. Takže čím více se pak blýská, tím více se bouře kumuluje právě na základě vznikajícího tepla při výbojích v jinak celkem ledovém prostředí.

Tuhle informaci si pamatuji, snad někde ze školy, ale krk za ni nedám.

Emefej

Ano. Na základě toho, co ty víš o elektřině, to pravdu není možné.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.