huxa

Proč se bazíruje na slavnostech, plesech, apod. na společenském obleku?

Viz ocenění Sedláčka, kdy došel jen v mikině. Neřešilo se, že dostal ocenění za natočení filmu, další člověk za operaci prstu na noze a další za předvolební spot, řešilo se pouze oblečení, které bylo nevhodné. Proč bylo nevhodné a proč je jako společenské oblečení nazýváno právě to nepohodlné, které si musíte za velký obnos nechat ušít na míru, abyste se v něm mohli alespoň trochu hýbat?
Doplňuji:
Jste velmi blízko odpovědi, přesto ještě nikdo přesně neodpověděl. Jistě, slavnostní oblek by se měl vzít na slavnosti, proto je slavnostní, ovšem proč se na tom bazíruje; lpí, považuje za nutnost, prostě přes to nejede vlak?
Jestliže půjdu v otrhaných monterkách na rande, dívka si maximálně může myslet, že jsem hulvát a je mi ukradená, ovšem tím se značí můj postoj. Kdybych to měl přirovnat k společenskému obleku-dívka by řešila otrhané monterky, nikoliv můj postoj k ní.

Kelt-pan Špaček také velmi zdůrazňuje, že mezi nejzávažnější prohřešky proti etiketě je upozorňování na prohřešek proti etiketě. Vzhledem k tomu, jak se vyjadřoval na účet Sedláčka ( http://video.ak­tualne.cz/dvtv/se­dlacek-v-mikine-vetsi-skandal-nepamatuji-rika-spacek/r~89f66c­8e5f9411e4845a002590604f­2e/ )
Probírat deset minut něčí prohřešek proti etiketě, není to snad ještě větší prohřešek proti etiketě? Něco jako když dáma olízne nůž a někdo jí začne nadávat do ku*ev a vymaštěných pi*í, neboť se toto nesluší v dobré společnosti?

Nejlepší odpověď
anonym

Když jseš s dívkou na schůzku, taky si na sebe vezmeš to nejlepší co máš. Prostě si dáš záležet na tom, abys vypadal dobře a hezky, aby ses jí líbil, protože si jí (aspoň zatím ) vážíš, nepůjdeš ve zmaštěnýh montérkách, to bys ji urazil a bylo by jí líto, že sis nedal kvůli ní záležet na oblečení.
Když jseš k prezidentovi pro medaili, uděláš to samé, akorát tam je to už zas tak trochu o pár stupínků výš, tee jasný, takže tam patří vzít si oblek. Tee prostě bez debat.
Sedláček je slamák a nic s tím nenadělá, akorát za tu ostudu to nestálo, protože jak vím já, je toho všude plno, že se nevhodně oblékl. Nechápu, jak si to mohl na sebe vůbec vzít, skoro, jako kdyby tím pohrdal, anebo jako kdyby to byla pro něj běžná rutina, takové ocenění. Nechápu to. Řeknu ti teda, že já bych ho poslala okamžitě převlíknout, jinak by tam nesměl. Tam si prostě měl vzít oblek, jako ostatní, kteří si ocenění váží. V obleku (kvalitním obleku) se dá hýbat velmi dobře. Existuje totiž i dámské, takže to vím velmi dobře. Kvádro, jako kvádro. Kdybys nosil oblek častěji, ani by ti nepřišlo, že je snad něco špatně. Byl to prostě velký trapas.

Další odpovědi
Kelt

Slavnostní událost vyžaduje slavnostní oblečení. Ukazuje náš přístup k dané události, která není všední, a proto by měl člověk mít také slavnostní oblek. Napsal jsem měl by mít, protože to neplatí za všech okolností a ne u všech lidí.Vysvětlení hledejte v knihách p. Špačka, který se etiketě věnoval.
Doplňuji:
Mluvit o nějakém prohřešku , v tomto případě o nevhodném oblečení snižuje význam daného člověka. On byl oceněn, tak asi něco umí, jeho oblečení by nemělo být kritizováno. Je to na úrovni pavlačových bab, které pomlouvají sousedku. Ovšem slavnostní událost a slavnostní oblečení nemusí být směrodadné pro všechny lidi stejně. Například slavnostní tance domoronců z Austrálie vyžadují oblečení, které zakrývá pouze určité části těla.

marci1

K různé příležitosti oblékáme různý typ oblečení. A čím slavnostnější společenská událost, tím slavnostnější oblečení. Na sport sportovní, na vycházku vycházkové, na spaní pyžamo nebo noční košili, na plavání plavky. 🙂.
Na slavnosti, jakou je udílení státního vyznamenání, které probíhá na Hradě je samozřejmostí obléci si slavnostní společenské oblečení. Pokud takovéto oblečení někdo nemá a chodí jen ve sportovním, což v dnešní době převládá, může si vhodný oblek zapůjčit. Byla to urážka našeho státu, nás všech, jakožto občanů ČR. ☹

carpediem

Ze slavnosti se stala šaškárna, myslím si, že ta mikina je na šaškárnu vhodný vohoz.

arygnoc

tak ide o etiketu alebo pana sedláčka?

ak o etiketu (pravidlá chovania sa v spoločnosti), nie je o čom, pan sedláček je ignorant, hulvát.

ak ide o pana sedláčka, niet o čom, je ignorant, hulvát.

v česku tomu hovoríte buran.

;-Q

pravdu máte jedine v tom, že je zbytočné o tom diskutovať, stačí to skonštatovať.

dnb

Myslim ze je to jakasi tradice. Bez obleku podle nich nejses clovek na urovni. Kdyby nikdo nikdy nevymyslel nejaky obleky, chodilo by se v tom, co by si kazdy oblekl. Nemusi byt rec o spinavych monterkach, ale o normalnim klasickem obleceni, ktere si oblekame, kdyz jdeme napr. do mesta/ na nakupy. Ja si myslim, ze to s tema oblekama skoro az prehaneji a mysli si, ze sou nejak lepe vysperkovani a pritom vsichni vypadaji stejne jak deme*ti. Naopak ja osobne bych uvital, kdyby se oblekalo normalni obleceni, aby kazdy (treba podle mody), poznal jak na tom dany clovek je, at uz stilove, narocnosti nebo cene. Navic by byla akce hned takova pestrejsi, veselejsi. Dle meho nazoru se obleky (zejmena ty cerne), hodi maximalne tak na pohreb.

luky.1986

Protoze svym oblecenim na spolecenske akci davas najevo, jak si te spolecenske akce vazis?? Na ,, nejkrasnejsi den v zivote,, (pro nekoho treba svatba) chces a ocekavas od ostatnich, ze si na tvuj zatim nejdulezitejsi den daji se svym ,,zjevem,, zalezet a ze ma\nema vyznam?

Kdyz to beres jenom jako car papiru, prijdes na ni klidne s botama od brachy,sakem o tri cisla vetsim po dedovi a kosilkou od skvrn, protoze to je prece jenom svatba a je zbytecny z toho delat halo
Doplňuji:
Mimochodem si nemylim, ze se resilo jen jeho obleceni. Vcera v udalostech komentarich se resilo to hlavni.

majojo

Myslím, že dnes už se tolik nebazíruje. Kdysi to byla společenská událost pro vybranou společnost, něco méně všedního, výjimečného, takže se každý chtěl prezentovat, jak nejlépe to šlo.

anonym

Kelt
taky good, ale jen po to „doplnění“, český chlap půjde třeba v bermudách, to je mi líto, že neumí rozeznat a pochopit, co je slušnost a co je vidláctví, totální vidláctví, až bude řeč o domorodcích z Austrálie, tak se o nich zmiň. Jednoduše a prostě, na takovýhle akce se chodí v kvádru, jestli je to novinář, nebo vědec, každý ví, kam se má jak oblíknout, už se naučte rozlišovat. Co jste to za chlapy, že ani kvádro už neovládáte nosit? To, co měl ten novinář na sobě, bych si vzala tak leda k táboráku, nebo do vesnický špeluňky. Rozhodně ne k presidentovi pro medaile. A jak píše marci1 „čím slavnostnější společenská událost, tím slavnostnější oblečení. Na sport sportovní, na vycházku vycházkové, na spaní pyžamo nebo noční košili, na plavání plavky“. Finito.

huxa

Banán88-ano, když nechceš odpovědět, nepiš odpověď, ovšem příspěvek do diskuze.

„Proc lekari nosi bilou? Proc knezi cernou? Proc do prace monterky a proc do fitka teplaky?“

Lékaři nosí bílou, neboť je na ní vidět každá nečistota a v případě desinfekce nezmění barvu.
Montérky se nosí díky své hrubé látce, která hodně vydrží, je levná na výrobu a snadno se umyje. Tepláky se používají při sportu, neboť neomezují tělo v pohybu a přitom uchovávají teplo 🙂

Banán88

vytrhl jsi to z kontextu.. myslel jsem si to :) ;)

huxa

Pouze jsem zodpověděl na tvé otázky 🙂

Banán88

ne prcku ;), to je opet otazka formulace kterou tva hlavinka neni schopna pobrat :D , takze jsi mou odpoved vytrhl z kontextu a sem umistil pouze to, co se ti hodilo :) Ale naprosto v poradku, ja to schvaluji, jen jsem si chtel overit, tvuj vek ;) Bude lepsi pro nas oba, kdyz se tu budeme nadale jen mijet ;) co ty na to? hmm? ;)