4rr1

Proč se banky řídí úroky ČNB?

Pokaždé, když ČNB zvýší nebo sníží úroky, udělají to samé i všechny banky. Proč? Co to je za páku, která na ně ČNB má, že všechny se tím tak přesně řídí? Povinnost to není, dělají to z vlastní vůle, takže tam bude něco, co je k tomu nutí, nějaký zásah do finančního trhu? Prosím o dostatečné vysvětlení pro laika, děkuji. 🙂

Nejlepší odpověď
Pepa25

Protože ČNB vyhlašováním svých úrokových sazeb (diskontní, 2T repo a lombardní) fakticky určuje cenu peněz na mezibankovním trhu: všechny banky ví, za kolik od nich ČNB přebytečné peníze odkoupí nebo naopak jim peníze poskytne. A podle toho stanovují ceny (úroky) mezi sebou a svým klientům.

Další odpovědi
annas

Uvwdomte si, že ČNB je centrální banka ČR a orgán, který dohlíží na finanční trh v republice.a pečuje o jeho stabilitu.

ČNB „vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem,] pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami a institucemi elektronických peněz“ atd. .
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_n%C3­%A1rodn%C3%AD_ban­ka

Z toho plyne, že ČNB má „páku“ na ostatní banky.

Přečtěte si víc informací o ČNB.

https://www.cnb­.cz/cs/menova-politika/vzde­lavani/menova-politika-clanky/page-00002/

"Jak ČNB rozhoduje o nastavení svých úrokových sazeb

Nejvyšším řídícím orgánem ČNB je sedmičlenná bankovní rada, v jejímž čele je guvernér.

Bankovní rada se o nastavení úrokových sazeb rozhoduje pravidelně osmkrát do roka. Hlavním podkladem pro její rozhodování je tzv. Situační zpráva o měnovém a hospodářském vývoji, kterou připravuje sekce měnová a statistiky ČNB. Čtyřikrát do roka (v únoru, květnu, srpnu a listopadu) je v této zprávě popsána nová prognóza české ekonomiky, ve zbývajících čtyřech zprávách (na konci března, června, září a prosince) pak zpráva přináší srovnání aktuálního ekonomického vývoje s poslední prognózou, vyhodnocuje situaci z hlediska možného b

Podle toho ČNB zmírní nebo zpřísní měnovou politiku , jíž se řídí i ostatní banky.

da ny

Možná příště (před položením otázky) zjistit „co je co“, mít informaci
a tedy vědět. Poznat zákonitosti/prin­cip.
Pak člověk nepokládá, někdy i „zbytečné“ otázky 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_n%C3­%A1rodn%C3%AD_ban­ka
 https://www.cnb­.cz/cs/