Jahoda

Proč se bábovka jmenuje bábovka? Kdy vznikl tento název a od čeho je odvozen?

Díky
Doplňuji:
Terryle: To s tou bábou mě taky napadlo, ale myslím, že to není ono… :D

Nejlepší odpověď
Terryle

kvůli tomu, že by ji pekly nebo jedly báby, to asi nebude, že? :)
Doplňuji:
fí, tak to zírám, já to střelila od boku… Moc zajímavý, díky moc za info! :o)

Další odpovědi
anonym

Terryle budete se divit,ale máte pravdu bude název odvozen od báby
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3962

hanulka11

nejsi daleko Terryle

odkud vzala své jméno BÁBOVKA (pěčivo s dírou uprostřed)…byl to tradiční druh pečiva, které dostávala jako odměnu za pomoc při porodu porodní babička =BÁBA…odtud bábovka (původně měla podobu těsta prokládaného vrstvami ovoce-asi jako dnešní žemlovka, pečeného ve formě typického tvaru).

Doplňuji:
taky mě napadly báby,ale nevěděla jsem v jaké to bylo souvislosti

Zdroj: http://www.baby-cafe.cz/modules­.php?name=Forum­s&file=viewto­pic&t=31055

Miroslavst

Ježííš, ta díra uprostřed mě teda dostala :D
tu má bába taky :D:D

Ale nyní jak vznikla bábovka:
Bylo to za dávných časů, jedna maminka šla dát svým dětem trošku mléka od právě podojené kravičky. Dítka to byla hodná a celé odpoledne si hrála na pískovišti za domem. Maminka byla šťastná, jak si děti hrají. Už z dálky slyšela, jak si zpívají „otloukej se bábovičko“ a v tu chvíli ji napadlo, že by svým dětem krom mléka mohla upéct z těsta nějakou buchtu.
Vrátila se tedy do domu a začala zadělávat těsto a pak ho upekla přesně podle toho jak měla dítka na pískovišti. K večeru na ně volá „Děti, pojďte, upakla jsem vám bábovku“.
A tak vzikla bábovka.