BergySeltzer

Proč se automobilky drží designově stále tak „při zemi“?

Autosalon: automobilka představí zajímavý, futuristicky vypadající koncept vozu a do sériové produkce vypustí opět jen nudnou krabici na čtyřech kolech. Připadá mi, že co se designu aut týče, jde kupředu šnečím tempem. Navíc jedno auto vypadá jako druhé.
To jsou lidé tak konzervativní, že si automobilka řekne „Tenhle návrh je sice pěkný, ale reálný tak za dvacet let. Pojďme na jistotu a udělejme auto, které nebude ničím vzhledově vyčnívat“? Protože já se naopak domnívám, že by spousta lidí toužila po extravagantně a futuristicky vypadajícím vozu.
Díky za Vaše názory.

Nejlepší odpověď
gecco

…„by spousta lidí toužila po extravagantně a futuristicky vypadajícím vozu“…
Nevěř tomu – ´běžný´ člověk chce něco ´obecně líbivého´ (resp. obecně vydávaného za líbivé), něco nepříliš vybočujícího z řady… Koukne se něco neobvyklého, možná pochválí – ale koupí si průměr, zejména podle praktičnosti…
A automobilky živí ´masovka´, ne módní výstřelky…
😉
BTW – koukni na takový Nissan Juke – rozhodně neobvyklé a zajímavé (mně se nelíbí), ale s nijak valnými prodeji…

Další odpovědi
Kepler

Je to tím, že extravagantní vzhled a fantastický design je v ostrém protikladu s jeho funkčností a praktičností. Žádný taťka rodiny si nekoupí auto, do kterého se vejdou jen dva lidi a nákupní taška. Taková auta jsou jen pro ty bohatší a jako druhá do rodiny. Vyrábějí se hlavně praktická auta, protože by jinak automobilky prodělaly.

Alesh

Tak o tomhle jsem taky párkrát přemýšlel. Nakonec jsem dospěl k závěru, že lidi jsou, co se designu automobilů neuvěřitelně konzervativní. Prostě absolutní většina lidí čeká ten známý tvar karoserie, dvě hranatá nebo kulatá světla, za krásnější se vždy považují ta užší, prostě pokud následník určitého modelu má oproti předchůdci zúžená světla, tak všichni „jóóó, to je super“. A nedej bože, že někdo přijde s něčím originálním jako jsou dělená světla u faceliftu Octavie. To bylo keců na těch diskusích, fakt mě pobavit jeden člověk, co se tam rozplýval nad světly z Octavie I… tvl, obdélník. 🙂
Pak, co se tvaru karoserie týče, tak tady jsou asi nejvíc kreativní Francouzi. Dělají různé patvary, pamatuji si když přišel Megane s tou prapodivnou zádí. Netvrdím, že je to jsou nějací krasavci, ti Francouzi, ale aspoň se o něco pokoušejí, někam to posunout, jinak je výroba aut jeden velký konzervativní moloch. I když musím ocenit právě již zmiňovanou Škodu, že to taky konečně trochu rozbalila. 😉

Radius

Pro běžné použivání (s rodinou na chalupu či do obchodu) se osvědčil běžný vůz jako je Š – Fabia, Felicia, Octavia či Hyundai a podobně, a světlé barvy, jinak v něm bude v létě horko, světlejší a nápadnější barva je lepší (i bezpečnější – je lépe vidět.

Kdo chce auto, které bude vypadat jinak (ale nebude vhodné pro rodinu), může si koupit (za 39 mil. Kč) ale takové auto nemůže zaparkovat a nechat stát kdekoli, nebo ho najde poškrábané:

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/auto/438348-umelecke-dilo-na-ctyrech-kolech-pagani-huayra-je-v-cesku.html

BergySeltzer

gecco: Nevím čím to je, že když už se něco designově vymykajícího vypustí do produkce, je to obvykle taky designová katastrofa. Zmiňovaný Nissan Juke, ale třeba také před lety Fiat Multipla. Přitom když člověk kouká na záběry např. z Ženevského autosalonu, kde automobilky koncepty představují, tak jen „slintá“. Jinak ale rozumný názor, něco na tom bude. Díky

gecco

😉
No jo – on i takovej Roomster je pěknej děs (i po praktické stránce)…
😉
Designově parádní – např. Porsche 911 – je, jak už zmínil Kepler, jako jediné auto pro většinu lidí zcela nepraktické…

Radius

Kdo chce reprezentativní auto, ať si koupí třeba Bentley Mulsanne:

https://www.no­vinky.cz/auto/tes­ty/443349-vyzkouseli-jsme-bentley-mulsanne-rocne-se-v-cesku-proda-jediny-kus.html